صالحی در جشنواره قهرمانان صنعت برتر؛

تولید سوخت ۲۰ درصد معجزه الهی بود/شهید شهریاری علم و دین رابا هم داشت

سیاسی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در زمانی که ایران نیاز به سوخت ۲۰ درصد داشت آمریکا و روسیه متفقا شرط هایی برای دادن این سوخت گذاشتند که مغایر با حاکمیت ملی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، در دهمین جشنواره قهرمانان صنعت برتر که توسط بخش خصوصی برگزار شده است از علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی تقدیر و تندیس قهرمان قهرمانان صنعت در بخش دولتی به وی اهدا شد.

صالحی در این جشنواره که شامگاه امروز در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد با بیان اینکه صیانت کننده از حیات طیبه انقلاب اسلامی ایران مقام معظم رهبری است گفت: من  تحولات را در ایران اسلامی از قبل از انقلاب تا به امروز دیده ام و می دانم که چه بودیم و امروز چه شده ایم.

وی افزود: یک دوره برانگیختگی داشتیم که از صدر مشروطه شروع شد و انقلاب تجلی این برانگیختگی بود و از اول انقلاب تاکنون دوران بالندگی را طی کرده ایم  که این دوران عزتمندانه و قدرتمندانه بود.

صالحی گفت: در دوران جنگ تحمیلی به عنوان مسئول هیاتی به یونسکو رفتم و در آنجا تمامی هیات های عربی به من می گفتند که شما جنگ افروزید اما امروز اگر نبود کمک های ایران به عراق در تابستان عده زیادی به خاطر گرما تلف می شدند.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: از کشوری که گاز می گیریم اگر یک مقدار پول این گاز دیر پرداخت شود آن هم  نه به این دلیل که توان پرداخت آن را نداریم بلکه به دلیل تحریم ها گاهی پرداخت ها  با تاخیر انجام می شود  این کشور  هزار جور برای ما بهانه تراشی می کند و یک بار هم در زمستان بسیار سرد صدور گاز را متوقف کرد اما عراق بیش از یک میلیارد بدهی به ایران دارد اما نظام جمهوری اسلامی به خاطر مردم عراق هیچگاه این برق را قطع نکرد و ملت ایران با این هویت روز به روز قوی تر می شود.

وی با اشاره به تجربیاتش در سمت های مختلف گفت: ما در زمان جنگ و پس از آن با محدودیت های فراوانی روبرو بوده ایم و در کنار آن توطئه های درونی و بیرونی وجود داشت اما علیرغم تمام این مشکلات توانستیم  کشور را بسازیم.

صالحی گفت: ما امروز ۶۵ هزار کیلومتر قدرت برق نصب شده داریم اما ترکیه کشور همسایه ما علیرغم کمک های شرق و غرب هنوز نتوانسته است برق خود را نصب کند.

وی با بیان اینکه ما می توانستیم در عرصه بین المللی بهتر عمل کنیم گفت: هر رئیس جمهوری که در این کشور آمده یک ذوق و سلیقه ای داشته است و ما علیرغم تمام این اختلاف ها امروز توانسته ایم به یک وضعیت قابل قبولی برسیم.

گاهی این اختلاف ها آنقدر زیاد و یا ترسناک است که لرزه به تنم می افتد اما باز این مملکت اداره می شود.

صالحی با بیان اینکه ما در گذشته سوخت ۲۰ درصد را از آرژانتین واردم می کردیم گفت:  در سال ۶۶ ما سوخت ۲۰ درصد را از آرژانتین وارد می کردیم و در سال ۸۸ زمانی که من مسئولیت سازمان را به عهده داشتم گفتند سوخت ۲۰ درصد رو به اتمام است و فکری برای تهیه مجدد آن بکنید.

صالحی گفت: من در آن زمان به البرادعی نامه نوشتم که ما این سوخت را مجددا می خواهیم از آرژانتین خریداری کنیم اما آمریکا و روسیه متفقا نامه نوشتند و شروط زیادی را برای خرید این سوخت گذاشته بودند که این شروع مخالف حاکمیت ملی ما بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در آن زمان ۸۰ هزار بیمار چشمشان به آن رآکتور بود و من به رئیس جمهور وقت عرض کردم که اینها به ما ۲۰ درصد نمی دهند و اجازه دهید ما آستین ها را بالا بزنیم و این کار را کردیم و  زمانی که ۲۲ بهمن اعلام شد ۲۰ درصد را  تولید کرده ایم غربی ها گفتند ایران بلوف می زنند و ما گفتیم گزارش های آژانس این موضوع را تایید خواهد کرد.

وی گفت: امروز راکتورهای ما با ۲۰ درصد تولید داخل می چرخد و این یک معجزه الهی است.

صالحی با اشاره به تقدیرش در این همایش گفت: متاسفانه ما قهرمان پروری فردی داریم که باید سعی کنیم قهرمان پروری جمعی داشته باشیم چرا که آموزه های دینی و عقلی به ما می گوید یدالله مع الجماعه.

وی، شهید شهریاری را شایسته ترین فرد برای این تقدیر دانست و گفت: روزی حضرت آقا از من خواست شهید شهریاری را برای ایشان وصف کنم و من گفتم اگر در عرصه علمی ایران بخواهم به کسی نمره ۱۰۰ بدهم شهید شهریاری است و اگر نفر بعدی نیز پیدا شد نمره ۵۰ به او می دهم.

صالحی با بیان اینکه شهید شهریاری در زمان شهادت عهده دار پروژه ای بزرگ بود گفت: من چشم امید به آن پروژه دوخته بودم که اگر این پروژه محقق می شد در ۵-۶ سال فاصله ما با کشورهای بزرگ هسته ای به حداقل می رسید البته این پروژه همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: رهبری فرموده اند که این پروژه ۲۰ درصد باید الگویی برای ملت ما باشد که هرگاه اراده کنند اراده شان محقق خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان با اهدای تندیس به همسر شهید شهریاری گفت: این همایش به کسی تندیس داد که حقش بود چرا که شهید شهریاری چه در بعد علمی و چه در بعد اخلاقی سرآمد و یک نمونه بارز بود و کسی بود که علم و دین را با هم داشت.