خنثی شدن تلاش برای کودتا در سریلانکا

دولت جدید سریلانکا امروز (یکشنبه) ماهیندا راجاپاکسه را به تلاش برای کودتا و باقی‌ ماندن در عرصه سیاسی متهم کرد؛ کودتایی که ارتش با آن مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت جدید سریلانکا می‌گوید، پس از آنکه ماهیندا راجاپاکسه، رئیس‌جمهوری سابق سریلانکا در انتخابات هشتم ژانویه شکست خورد، تلاش کرد که با کمک گرفتن از ارتش، کودتا کرده و در قدرت بماند اما ناکام ماند.

راجاپاکسه یکی از رهبران این کشور جنوب آسیاست که بیشترین سال‌ها را در قدرت بوده اما در انتخابات روز پنج‌شنبه هفته گذشته در مقابل نامزد اپوزیسیون به نام ماتریپالا سیرسینا که وزیر بهداشت سابق بود، شکست خورد.

این در حالی است که یکی از مشاوران ارشد سیریسنا می‌گوید که راجاپاکسه 69 ساله تلاش کرده است تا روسای ارتش و پلیس را برای نگه داشتن خودش در قدرت متقاعد کند.

منگالا ساماراورا که احتمالا به عنوان وزیر خارجه دولت سیریسنا معرفی می‌شود، در جریان یک کنفرانس خبری در کلمبو گفت: همه مردم فکر می‌کنید که این انتخابات یک گذار صلح‌ آمیز بود اما این حقیقت ندارد. اولین مساله‌ای که کابینه درباره آن تحقیق خواهد کرد، تلاش برای کودتا و همدستی ماهیندا راجاپاکسه است. وی تنها زمانی وادار به کناره‌گیری از قدرت شد که روسای ارتش و پلیس راضی به حمایت از وی نشدند.

به گفته مشاور ارشد سیریسنا، فرماندهان ارتش حتی به استقرار نیرو در خیابان‌ها نیز راضی نشد‌ه‌اند چرا که هراس داشتند ناآرامی رخ دهد و راجاپاکسه از این مساله سوءاستفاده کند.

وی تاکید دارد که فشارهای بین‌المللی بر کناره‌گیری راجاپاکسه از قدرت موثر بود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا جزو مقاماتی بود که در زمان انتشار نتایج اولیه انتخابات با راجاپاکسه تماس گرفت و بار دیگر بر حفظ روند دموکراتیک انتخابات تاکید کرد.

به گفته این مقام سریلانکا، برخی دیگر از رهبران جهان نیز با راجاپاکسه گفتگوی تلفنی داشتند و بر روند گذار صلح‌آمیز تاکید داشتند.

رئیس‌جمهوری جدید سریلانکا قرار است اواخر امروز سخنرانی کند. وی به انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات ظرف 100 روز متعهد شده است و گمان می‌رود که یکی از موضوعات سخنرانی وی درباره پارلمان باشد.

انتهای پیام

کد N669974