حاشیه‌های جنجال مطهری در صحن علنی مجلس

اعتراض شدید نمایندگان بر افراط اظهارات مطهری در حمایت از سران فتنه

سیاسی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در واکنش به اصرار مطهری در حمایت از سران فتنه با شعار مرگ بر منافق و مرگ بر فتنه گر مرگ بر ضد ولایت فقیه و موسوی و کروبی اعدام باید گردند به اظهارات مطهری اعتراض کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی علی مطهری نماینده مردم تهران برای ایراد نطق میان دستور خود در جایگاه ناطقان حضور یافت.

وی گفت: جشن میلاد رسول خدا در میان ما شیعیان نسبت به جشن میلاد حضرت مسیح در میان مسیحیان و جشن میلاد پیامبر اسلام در میان اهل سنت از شور و هیجان کمتری برخوردار است.

وی ادامه داد: گویی یک نوع تقسیم کار صورت گرفته است. بزرگداشت پیامبر اسلام به اهل سنت واگذار شده و بزرگداشت ائمه اطهار به شیعیان؛ این یک نقطه ضعف است که باید به همت روحانیت و رسانه‌ها اصلاح شود.

مطهری تصریح کرد: نگاهی به برنامه‌های صدا و سیما در این ایام و مقایسه آن با برنامه‌های ایام نوروز این حقیقت را آشکارتر می کند که شادی ها مخصوص مناسب‌های ملی و غم و اندوه ویژه مناسبت های مذهبی است.

نماینده مردم تهران در بخش دیگری از اظهارات خود درخصوص وحدت اسلامی گفت: در این خصوص پیشرفت چندانی نداشته و حتی پس رفت داشته ایم و دشمنی ها بیشتر شده است. علت اصلی آن این است که بیشتر حرف می زنیم و کمتر عمل می کنیم.

وی تصریح کرد: وقتی از وحدت اسلامی سخن می گوییم اما اجازه ساخت یک مسجد را به اهل تسنن نمی دهیم. روشن است که دل ها به هم نزدیک نمی شود. آنها نیز در مکه و مدینه تلافی می کنند.

نماینده مردم تهران افزود: اگر اقداماتی نظیر آنچه رهبر انقلاب در کردستان انجام داد، سامان یابد آنگاه آثار خیر آن را خواهیم دید.

وی با بیان اینکه تاثیر تندروهای دوطرف نیز روشن است اظهار داشت: از یک سو شیعیان را مشرک می دانند و مبارزه با شیعیان را مقدم بر مبارزه با کفار اعلام می کنند و از سوی دیگر برخی مداحان شیعه صرفا در طبل تفرقه می کوبند و حتی در ایام رحلت و میلاد پیامبر اسلام به جای آنکه از مناقب حضرت بگویند از مصائب حضرت زهرا و مسائل تفرقه انگیز می گویند.

وی ادامه داد: در این میان علمای شیعه و سنی وظیفه سنگینی برای مبارزه با بدعت ها دارند، اگر وحدت اسلامی آنگونه که مرحوم آیت الله بروجردی و امام خمینی و آیت الله مطهری و رهبر انقلاب مطرح کردند دنبال و بیشتر در مشترکات و تشکیل جبهه واحد در برابر دشمنان تاکید می شد امروز زمینه تشکیل گروه هایی مانند داعش و القاعده وجود نداشت.

مطهری در بخش دیگری از اظهارات خود ترورهای پاریس را محکوم کرد و گفت: اگر چه اقدامات نشریه شارلی محکوم است، اما این اقدامات نیز قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: در ایام نهم دی امسال برخی رسانه ها از جمله صدا و سیما راه افراط پیمودند و بر طبل تفرقه کوبیدند در حالی که همه می دانند در نهم دی 88 مردم به دفاع از انقلاب و جمهوری اسلامی پرداختند. اگر بخواهیم روز نهم دی را مظهر تفرقه میان ملت قرار دهیم دیگر یوم الله نخواهید بود بلکه یوم الشیطان خواهد بود.

مطهری در ادامه نطق خود تذکراتی به دولت داد و گفت: بهتر بود دولت در برداشت 4.1 هزار میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی بجای مجادله با مجلس صداقت به خرج می داد و به اشتباه بانک مرکزی و سپس تلاش برای جبران آن اعتراف و عذرخواهی می کرد. از این دولت انتظار نداریم روش های دولت گذشته را تکرار کند.

مطهری در بخش دیگری از نطق خود از وزیر راه و شهرسازی خواست مسئله صدور مجوزهای پرواز شرکت های صهیونیستی اکراین اینترنشنال بر فراز ایران را بررسی و نتیجه را به اطلاع ملت برساند.

مطهری در بخس دیگری اظهار داشت: چندین ماه است که معاون سیاسی وزارت کشور مشخص نشده است. این امر کفایت وزیر محترم کشور را زیر سوال برده است. لازم است در اسرع وقت یک فرد فراجناحی و یا لااقل مستقل و بدون تعصب گروهی برای این سمت معرفی شود.

وی ادامه داد: سال گذشته وزیر کشور به خاطر جدی نگرفتن مسئله حجاب و عفاف در مجلس کارت زرد گرفت و به او هشدار داده شد که از رسمیت یافتن پوششی به نام ساپورت در خیابان‌ها جلوگیری کند، اما وی این امر را به شوخی برگزار کرد و امروز شاهد رواج آن هستیم. بدیهی است که مجلس همچنان این موضوع را دنبال خواهد کرد.

مطهری همچنین از پلیس راهور و ناجا به خاطر ایجاد فرهنگ رانندگی درست برای رانندگی میان خطوط توجه کرد و گفت: وضعیت رانندگی ما در دنیا اسفبار است و در رتبه های آخر قرار داریم و این زیبنده جمهوری اسلامی نیست. درخواست می کنیم مسئله انضباط موتورسواران  نیز با همین جدیت دنبال شود.

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: برگزاری جشنواره عمار از این نظر قابل توجه است که کسانی که ایدئولوژی هنر را قابل جمع می دانند به جای آه و ناله از وضع فرهنگی کشور خود وارد عرصه ساخت فیلم شده اند و عملا فیلم مطلوب خود را به نمایش می گذارند این حرکت ارزشمند است. لازم است وزارت فرهنگ از این افراد حمایت کنند.

مطهری در بخش دیگری از سخنرانی خود علی رغم اظهارنظر صریح قوه قضاییه گفت: این جانب حصر خانگی آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد را پس از پایان آشوب های خیابانی بدون حکم قضایی همچنان خلاف اصول متعدد قانونی اساسی می‌دانم.

به گزارش مهر پس از این اظهارات مطهری نمایندگان با صدای بلند اعتراض خود را به این اظهارات اعلام کردند و محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه را برعهده داشت خطاب به مطهری گفت: آقای مطهری خود جنابعالی در فضای واقعی کشور قرار دارید بلکه در مورد این افراد انجام شد با نهایت رأفت و رحمت اسلامی و با توجه به مصالح ملی انجام شده و اگر اراده نظام بر رأفت و رحمت نبود قطعا به گونه دیگری انجام می شد.

وی ادامه داد: شما وقتی در جریان این واقعیت هستید اینگونه احکامی که تصمیم نظام بر انجام آن است و براساس احکام قطعی شرعی و اختیاراتی که قانونی اساسی تبیین کرده شکل گرفته این گونه طرح بحث کردن مورد اعتراض نمایندگان ملت قرار می گیرد. از جنابعالی انتظار داریم مصالح ملی احکام شرعی و قانون اساسی را مورد توجه قرار دهید.

پس از پایان اظهارات ابوترابی فرد مطهری اظهارات خود را ارائه داد و گفت: بهتر بود آقای ابوترابی فرد پس از پایان صحبت های من نصیحت می فرمودند.

ابوترابی گفت: شما اظهاراتی می فرمایید که مجلس را بهم می ریزد، باید طوری صحبت کنید که انضباط حفظ شود.

مطهری در ادامه نطق خود گفت: هرکسی آزاد است نظر خود را اعلام کند.

وی مجددا اظهاراتش را ادامه داد و گفت: حصر آقایان موسوی و کروبی بدون حکم قضایی همچنان خلاف اصول متعدد قانون اساسی است و ادامه آن را به ضرر نظام اسلامی می دانم و معتقدم در این زمینه شورای عالی امنیت ملی، رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه کوتاهی کردند.

وی ادامه داد: همه می دانند من هیچ تعلق خاطری به آقایان موسوی و کروبی ندارم و در انتخابات سال 88 نیز به آقای رضایی رای دادم. این جانب دفاع از یک موضوع حقوقی را مطرح می کنم و خواستار برخورد اسلامی با منتقدان حکومت هستم.

به گزارش مهر در واکنش به این اظهارات مطهری نماینگان شعار مرگ بر فتنه گر سر دادند و ابوترابی نیز خواستار پایان نطق مطهری و ترک جایگاه نطق شد اما مطهری همچنان در جایگاه حضور داشت.

مطهری دو تن از نمایندگان شامل آقایان نعیمی رز و اکبریان که به اظهارات وی اعتراض داشتند و در جایگاه نطق حضور یافته بودند را هل داد.

عابد فتاحی با قرار گرفتن بین نمایندگان و مطهری مانع اعتراض نمایندگان به مطهری شد.

بی نظم شدن جلسه موجب شد ابوترابی فرد با به صدا در آوردن زنگ جلسه پایان جلسه را ختم کند؛ نمایندگان شعارهای مرگ بر منافق و مرگ بر ضد ولایت فقیه را سر دادند. اعتراضات نمایندگان به حضور مطهری در جایگاه نطق بالا گرفت و غلامرضا مصباحی مقدم در اعتراضات به اظهارات مطهری در جایگاه نطق حاضر شد.

تعدادی از نمایندگان تلاش می کردند که مطهری را راضی به ترک جایگاه کنند.

ابوترابی خطاب به مطهری گفت: نظام براساس رأفت و رحمت در راستای حفظ مصالح ملی و منافع ملی تصمیم گرفت. این حکم ضعیف ترین حکم است.

نمایندگان با شنیدن این اظهارات شعار موسوی و کروبی اعدام باید گردند را سر دادند. با ادامه این وضعیت خبرنگاران را از جلسه علنی خارج کردند.