مراکش نشریات موهن به پیامبر اکرم (ص) را ممنوع الانتشار کرد

دولت مراکش پنج نشریه فرانسوی را که برای اعلام حمایت خود از مجله طنز "شارلی ابدو"، دست به بازنشر کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به پیامبر اکرم(ص) زده بودند ممنوع الانتشار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، عبدالاله التهانی، مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات مراکش به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: مراکش انتشار چند روزنامه و نشریه فرانسوی از جمله روزنامه "لوموند"، روزنامه "لزکو"، "لیبراسیون" و "لومنیته" و مجله "لوپوئن" که تصمیم ممنوعیت انتشار آن پیش از حوادث "شارلی ابدو" اتخاذ شده بود را هم ممنوع الانتشار اعلام کرد.

التهانی اظهار داشت: همانگونه که مجله شارلی ابدو و یا روزنامه‌های دانمارکی به خاطر انتشار کاریکاتوری از پیامبر اکرم (ص) و اهانت به ایشان در مراکش ممنوع شدند، هر مجله و روزنامه دیگری هم که دست به اینگونه اقدامات بزند چه در گذشته و چه در حال و چه آینده به طور اتوماتیک ممنوع الانتشار می‌شود.

وی گفت: پیشتر روزنامه آلمانی "اشپیگل" به دلیل پخش تصویری که مدعی شده بود تصویر خداوند است در صفحه اصلی خود ممنوع شد. قانون کشور مراکش در این خصوص روشن است و وزیر مربوطه هم این دست نشریه‌ها را از هر کشوری که باشد، ممنوع خواهد کرد.

فصل 29 قانون مطبوعات و انتشارات مراکش تاکید دارد که وزیر ارتباطات به موجب قانون حق دارد مانع از انتشار روزنامه‌ها و نشریات ماهانه و چاپ خارج مراکش شود که به دین اسلام، نظام حکومتی، حاکمیت ارضی، شخص پادشاه مراکش و یا حکومت ملی این کشور توهین کنند.

طبق این قانون در صورتی که روزنامه‌ها و نشریاتی که فروش و توزیع و یا بازنشرشان در مراکش ممنوع شده، منتشر شوند شش ماه تا سه سال زندان و در حدود 120 تا 4500 یورو جریمه نقدی برای فرد خاطی در نظر گرفته خواهد شد.

التهانی افزود: بازنشر این کاریکاتورهای اهانت‌آمیز راه را برای بهانه‌جویی با هدف ایجاد آشوب‌های بیشتر فراهم می‌کند. روزنامه‌های آمریکا با شرط عدم تحریک احساسات مذهبی مردم مراکش توافق کرده‌اند در حالی که متاسفانه روزنامه‌های فرانسه به مسائل دید دیگری دارند.

مصطفی الخلفی، وزیر ارتباطات و سخنگوی دولت مراکش نیز در گفت‌وگو با سایت «الیوم 24» وابسته به خبرگزاری «اخبار الیوم» گفت: همه روزنامه‌های انگلیسی‌ زبان همراهی با این مجله‌ها را رد کرده و از بازنشر این کاریکاتورها خودداری ورزیده‌اند.

صلاح‌الدین مزوار، وزیر امور خارجه و همکاری مراکش در بیانیه‌ای رسمی حضور خود در تظاهرات امروز پاریس را نشان از همدردی این کشور با مردم فرانسه دانست و تاکید کرد: در صورتی که کاریکاتورهای توهین‌آمیز به پیامبر اکرم (ص) در این تظاهرات وجود داشته باشد، امکان مشارکت در این تظاهرات وجود نخواهد داشت.

انتهای پیام

کد N669498