وزرای شرق آفریقا برای تحقق صلح پایدار در سومالی دیدار کردند

وزرای امور خارجه شرق آفریقا به منظور پیشبرد اقدامات صلح‌آمیز در سومالی با یکدیگر در موگادیشو دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اولین بار است که این بلوک منطقه‌ای پس از سه دهه در سومالی نشستی برگزار کرده‌اند. تعداد بسیاری سرباز و افسران پلیس مسلح در خیابان‌های موگادیشو که شبه‌نظامیان الشباب مرتبط با القاعده به کرات در آنجا بمب‌گذاری کرده و دست به کشتار زده‌اند، گشت‌زنی می‌کردند.

وزرای امور خارجه جیبوتی، اتیوپی، کنیا و اوگاندا که 22 هزار نیرو در بین نیروهای اتحادیه آفریقا مستقر در سومالی دارند در این نشست یک روزه روز شنبه شرکت کردند. بلوک منطقه‌ای اختیارات بین دولتی در زمینه توسعه و تحولات سازماندهی این دیدار را به عهده داشت.

در سال‌های اخیر این نشست یکی از بزرگترین و عالی رتبه‌ترین دیدارها در موگادیشو محسوب می‌شود که درهتل به شدت محافظت شده‌ای در نزدیکی ساختمان‌های دولتی برگزار شد.

مسائل اصلی در این نشست برقراری سازش سیاسی و امنیتی در داخل این کشور شاخ آفریقایی بود که در پی درگیری‌ها از سال 1991 میلادی از بین رفته است.

حسن شیخ محمود، رئیس‌جمهوری سومالی پیشتر گفت: این یک رویداد منطقه‌ای مهم است که در 28 سال اخیر برای اولین بار در سومالی برگزار می‌شود. بلوک اختیارات بین دولتی در زمینه توسعه و تحولات مهمان مردم سومالی خواهد بود بنابراین به ما اجازه دهید تا به جهان ثابت کنیم که می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

رهبرانی از جمله بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در سال‌های اخیر به موگادیشو سفر کرده اما بازدیدکنندگان هم به ندرت از فرودگاه این کشور خارج شده و به خیابان‌های خطرناک موگادیشو پا گذاشته‌اند.

وزیر امور خارجه موقت سومالی گفت: ما بسیار خوشحالیم که موگادیشو آنقدر امن شده که بتواند میزبان چنین کنفرانس بین‌المللی باشد.

انتهای پیام

کد N669418