تحصن صدها مراکشی در محکومیت حمله به دفتر مجله "شارلی ابدو"

صدها مراکشی با برگزاری چند تحصن جداگانه در پایتخت این کشور با قربانیان حمله اخیر به دفتر هفته‌نامه طنز «شارلی ابدو» ابراز همدردی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، نزدیک به 500 تن که دو سوم آنان را فرانسوی‌های مقیم شهر دارالبیضا (کازابلانکا) و شهرهای نزدیک آن تشکیل می‌دادند با تجمع در مقابل کنسولگری فرانسه در شهر رباط، پایتخت مراکش و روشن کردن شمع و در دست داشتن پلاکارت‌هایی با قربانیان حمله اخیر به دفترهفته‌نامه طنز «شارلی ابدو» ابراز همدردی کردند.

همچنین در فاصله کمی از این تجمع نزدیک به 150 تن دیگر در نزدیکی تندیس یادبود قربانیان حملات 16 مه 2003 دارالبیضا که تعدادی از مراکشی‌ها و تبعه‌های خارجی این شهر کشته شده بودند، تجمع کردند.

این تجمع به دعوت تشکل‌های فعال در عرصه مبارزه با مواد مخدر و خشونت و "جمعیت قربانیان 16 مه " برای ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان و مردم فرانسه برگزار شد.

از طرف دیگر بیش از 100 خبرنگار در مقابل سفارت فرانسه در رباط در حالی که شمع و گل در دست داشتند برای ابراز همدردی با قربانیان فرانسه تجمع کردند.

محمد البقالی، رئیس اتحادیه خبرنگاران مراکش در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه همه ما خبرنگاران فرانسه هستیم، گفت: افرادی که دست به اینگونه اقدامات می‌زنند وجهه دین را خدشه‌دار می‌کنند و اهانت به دین، اقلیت‌های مذهبی و مسلمانان قابل پذیرش نیست.

نورالدین مفتاح، رئیس اتحادیه ناشران مراکش نیز گفت: ما از آنچه رخ داده رنجیده‌ایم؛ چراکه تنها یک تحریریه هدف عملیات تروریستی قرار نگرفته بلکه یک گروه اجتماعی مورد هدف واقع شده است.

مفتاح افزود: این عملیات نشان از اندیشه‌ای متحجرانه نسبت به آزادی بیان دارد و بهترین پاسخ به این اقدامات ادامه فعالیت‌ است.

نزدیک به 60 مراکشی و فرانسوی مقیم شهر رباط روز جمعه در مقابل دفتر خبرگزاری فرانسه برای ابراز همدردی با قربانیان فرانسه تجمع کردند که در این تجمع چند خبرنگار و کاریکاتوریست مراکشی هم حضور داشتند.

پیش از این محمد ششم، پادشاه مراکش در پیامی رسمی به فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه تسلیت گفت و بامحکومی کردن تروریسم، این حوادث را اقدامی بزدلانه توصیف کرد.

انتهای پیام

کد N669387