تجمع هزاران نفر در آلمان علیه اسلام‌ستیزی

نزدیک به ۳۵ هزار تن در شهر درسدن آلمان و در اعتراض به گروه‌های مخالف مسلمانان راهپیمایی کردند.

نزدیک به ۳۵ هزار تن در شهر درسدن آلمان و در اعتراض به گروه‌های مخالف مسلمانان راهپیمایی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به گفته برگزارکنندگان این راهپیمایی، میزان مشارکت افراد نزدیک به دو برابر کسانی بوده که دوشنبه هفته قبل در اعتراض به آنچه "اسلامی شدن اروپا" می نامیدند در این شهر واقع در شرق آلمان تجمع کرده بودند.

راهپیمایی روز شنبه در شهر درسدن با یک دقیقه سکوت به یاد ۱۷ قربانی حملات تروریستی هفته قبل پاریس همراه بود.

هواداران گروهی موسوم به "پگیدا" که مخالف مهاجرت مسلمانان به اروپا هستند از ماه اکتبر رشته راهپیمایی‌هایی برگزار کرده و وعده داده‌اند که روز دوشنبه بار دیگر در شهر درسدن تجمع می‌کنند.

برخی ناظران می‌گویند با توجه به رویدادهای هفته قبل در پاریس، شمار هواداران گروه پگیدا در تجمع روز دوشنبه ممکن است افزایش یابد.

پگیدا برگرفته از نام کامل این جنبش سیاسی، "اروپایی‌های میهن‌پرست علیه اسلامی سازی غرب"، و پایگاه اصلی آن در شهر درسدن است.

به گزارش بی.بی.بسی راهپیمایی روز شنبه مخالفان پگیدا در درسدن از سوی مقام‌های ایالت زاکسن سازماندهی شده بود و استانیسلاو تیلیچ، نخست وزیر این ایالت نیز در آن حضور یافت.

تیلیچ گفت: "سی و پنج هزار نفر در اینجا گرد آمده‌اند تا بگویند که به این شهر عشق می ورزند و به آن مفتخرند، شهری که روادار و جهان‌وطن است."

هلما اروش، شهردار درسدن نیز در این گردهمایی اعتراضی از هواداران پگیدا خواست تا نظر خود را تغییر دهند و به کارزار علیه نژادپرستی بپیوندند.

به گفته خانم اروش از راهپیمایی روز دوشنبه پگیدا در درسدن جلوگیری نخواهد شد: "اما از آنها دعوت می کنیم که با ما باشند."

فعالیت‌های گروه پگیدا تاکنون از سوی طیف وسیعی از سیاستمداران اصلی آلمان محکوم شده و راهپیمایی هایی در مخالفت با آنها در برلین، کلن و اشتوتگارت برگزار شده است.

انتهای پیام

کد N669186