پاریس و معمایی به نام ح"یات بومدین"/فرانسه درپی مظنونی که وجود ندارد

سیاسی

نیورهای امنیتی فرانسه تمام تلاش خود را برای یافتن زنی کرده اند که گفته می شود وی هفته گذشته و پیش از وقوع حملات مرگبار پاریس، این کشور را ترک و عازم ترکیه شده است.

خبرگزای مهر - گروه بین الملل: پلیس فرانسه پس از پایان حوادث گروگانگیری روز جمعه اعلام کرد که بدنابل زنی به نام «حیات بومدین» است. این زن در رابطه با حوادث مرگبار هفته گذشته تحت تعقیب قرار گرفته و به نوشته روزنامه دیلی تلگراف هم اکنون وی تحت تعقیب ترین زن فرانسوی محسوب می شود. 

ژان مارک فالکن، رييس پليس فرانسه روز شنبه در يک مصاحبه تلويزيونی گفته است: همه نيروها برای يافتن اين فرد (حيات بومدين) متمرکز شده اند و ما از حيات بومدين می خواهيم تا خود را تسليم کند. 

بومدین نامزد فردی به نام «آمدی کولیبالی» است. کولیبالی پس از حادثه روز چهارشنبه اقدام به حمله به پلیس و سپس گروگانگیری کرده بود. کوليبالی روز پنجشنبه هشتم ژانويه با حمله به يک خودروی پليس در منطقه «مونت روژ» در جنوب شرق پاريس يک زن پليس را کشت و يک پليس ديگر را زخمی کرده بود. گفته می شود حيات بومدين در اين حمله همراه امدی کوليبالی بوده است.

در همین رابطه تصاویری از بومدین در سال 2010 منتشر شده که نشان می دهد وی در آن سال ها آموزش های ویژه ای را از سوی افراطیون دریافت کرده است.

این در حالی است که شبکه «سی ان ان» روز شنبه به نقل از یک منبع امنیتی فرانسه گزارش داده است که حیات بومدین اوایل ماه جاری میلادی فرانسه را به مقصد ترکیه و سوریه ترک کرده است.

این گزارش تصریح کرده است، در صورت تایید این خبر می شود گفت که وی در این حملات تروریستی نقشی نداشته است. این در حالی است که تاکنون مقامات رسمی فرانسه به این گزارش واکنش نشان نداده اند.

در همین رابطه منابع اطلاعاتی ترکیه می‌ گویند حیات بومدین نامزد ۲۶ ساله اَمدی کولیبالی گروگان‌گیر آفریقایی تبار، در تاریخ دوم ژانویه (هشت روز پیش) وارد ترکیه شده است.

براساس این گزارش، او به شهر شان لورفا در جنوب شرقی ترکیه رفته و احتمال می‌ رود پس از آن به سوریه رفته باشد. یک منبع امنیتی که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفته است که اگر دولت فرانسه به موقع اطلاع رسانی می‌کرد، ترکیه احتمالا موفق می‌ شد حیات بومدین را دستگیر کند.

اَمدی کولیبالی، عامل گروگان‌گیری روز جمعه در فروشگاهی یهودی در شرق پاریس بود که توسط مأموران پلیس کشته شد. به گفته پليس و دادستانی پاريس او همان فردی است که روز پنجشنبه، یک مأمور پلیس را با شليک گلوله در جنوب پاريس کشت.