صالحی در برنامه نگاه یک:

مذاکرات در وین تقریبا به توافق رسیده بود/ خروج سوخت فعلا تکذیب شد

سیاسی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر قرار بود سوخت خود را به خارج صادر کنیم قبلا این پیشنهادها بوده و صادر می‌کردیم از این روفعلا جمهوری اسلامی ایران این مسئله را تکذیب کرده است چون هنوز مسائل روشن نیست .

به گزارش خبرگزاری مهر ،‌ علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما، با اشاره به سوابق و چگونگی آغاز مسئله هسته ای کشورمان گفت: با وجود طرح پیشنهاد مدالیته در زمان آقای لاریجانی و پاسخ ایران به همه سوالات آژانس به گونه ای که آقای البرادعی به این موضوع اذعان کرد، مطلبی به عنوان مطالعات ادعایی وجود داشت که گفتند پاسخ خود را در حدی که خودتان لازم می دانید بدهید که ما هم دادیم.

وی افزود: خود البرادعی هم اعلام کرد که اصالت سندهایی که در این زمینه در اختیار دارند برایشان روشن نیست ولی آمانو به بخش مطالعات ادعایی توجه ویژه ای کرد.

صالحی تصریح کرد: در آژانس هر ساله کتابی با عنوان گزارش اجرای پادمان منتشر می شود که برای خیلی کشورها خطاهای بعضا بزرگی رخ داده و در آن ثبت شده است، از جمله در سالهای که من در آژانس بودم، کره جنوبی بالای 70 درصد غنی سازی کرده بود ولی چون این کشور در مدار سیاسی غرب بود، آن موضوع را جمع کردند در حالی که همان زمان ما را به غنی سازی بالای 50 درصد متهم می کردند.

وی افزود: ما مرتب تاکید کردیم که آلودگی منشاء‌خارجی دارد ولی آنها 3 سال ما را معطل و در مطبوعات خود اعلام کردند که جمهوری اسلامی ایران اطلاعات نمی دهد ولی بعد متوجه شدند که آلودگی منشاء‌خارجی داشته است.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت:‌کشور دیگری در منطقه خطای بزرگی کرده بود ولی وقتی موضوع را به آمانو یادآوری کردم، گفت که دوستانه حل شد از این رو پرونده ما، پرونده ای فنی و حقوقی نیست بلکه سیاسی است و بدون اراده سیاسی قابل حل نخواهد بود.

وی تصریح کرد: ما هر موضوعی را که می بندیم، موضوع دیگری می آید از جمله در دولت یازدهم که حل فصل موضوعات با شتاب بیشتری دنبال شد، دوباره از آژانس خواستیم تا سوالات خود را مطرح کند.

صالحی افزود: در مجموع 18 سوال مطرح و پاسخ داده شد البته روی دو جواب هنوز بحث وجود دارد و تقریبا آن دو را هم پذیرفته اند، از این رو باید پرسید که نمی خواهید مشکل ما را هم به صورت دوستانه حل کنید؟ این مطلب سیاسی بودن موضوع را نشان می دهد و لذا اراده سیاسی می خواهد.

وی گفت: اگر ما مشکلی داشتیم تا به امروز که 12 سال از این پرونده می‌گذرد باید یک جا باید اشتباه و خلاف می‌کردیم ولی انسجام ایران در بیان مواضعش در این مدت کاملا روشن است و نشان از حقانیت ما دارد.

اتفاقی در وین مانع توافق شد

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: روشن‌ترین و فصل الخطاب ترین پاسخ ایران، فتوای مقام معظم رهبری است.

وی با بیان این که ما در گردنه سیاسی مذاکرات هستیم افزود: ما در فعالیت‌های هسته‌ای چه بودیم و کجا هستیم، 12 سال پیش و در ابتدای کار آماده بودیم به چند ده سانتریفیوژ بسنده کنیم ولی الان 20 هزار سانتریفیوژ و بیش از 15 هزار مهندس مشغول به کار داریم.

صالحی گفت: چند هزار مهندس هم از سازمان خارج و در دیگر عرصه ها کار می کنند از این رو با کشوری که قریب 20 هزار متخصص در این زمینه دارد، می‌خواهند چه کار کنند؟

وی با اشاره به دور دهم مذاکرات در وین عنوان کرد: تقریبا به تفاهم کامل رسیده بودند و کلیات تقریبا پذیرفته شده بود ولی اتفاقی افتاد که طرف مقابل عقب نشینی کرد.

صالحی با بیان این که نمی‌توانم به جزییات بپردازم گفت: دو سه روز بعد از این قضیه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ما نگذاشتیم آنها به تفاهم برسند، جان کری هم گفت که ما در هماهنگی کامل با اسرائیل هستیم.

وی افزود: آنها منافعشان را در ادامه بحران می‌بینند در حالی که ما انعطاف لازم در حدی که منافع ملی کشور حفظ و صنعت هسته ای صدمه نبیند نشان دادیم ولی آنها همچنان بر زیاده خواهی پافشاری کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آنها آرام آرام علی‌رغم اینکه قدرت رسانه‌ای در دست آنهاست اعتبار خود را در افکار عمومی جهان از دست می‌دهند و افکار عمومی جهان متوجه شد ایران با آمادگی کامل، انعطاف مقبول و با شفافیت لازم قدم جلو گذاشته است و سعی در حل موضوع دارد.

وی افزود: این مسئله اینقدر روشن است که خیلی از متفکران آمریکایی می‌گویند این مسئله را تمام کنید چون در غیر این صورت اعتبار سیاسی آمریکا و 1+5 از دست می‌رود.

صالحی در ادامه سخنان خود گفت: مذاکره کنندگان غربی در عمان مطالبی را گفتند که خارج از قاعده بود و مذاکره کننده‌ما هم بسیار به موقع و محکم پاسخ آنها را داد.

وی با اشاره به حوادث اخیر در پاریس تصریح کرد: زمانی که در وزارت خارجه بودم در نیویورک با وزرای خارجه اروپایی جلسه داشتم و می‌گفتم سوریه به زودی به پرورشگاه تروریسم برای شما تبدیل می‌شود.

صالحی اظهار داشت: ایران پیش از این به دولت فرانسه، هلند، سوئد، نروژ تذکر داده بود.

وی تصریح کرد: ایران کشوری نیست که بخواهد به این راحتی از منافع و حاکمیت ملی خود عبور کند و 35 سال است هزینه استقلال سیاسی خود را می‌دهد از این رو حال که در اوج عزت و اقتدار است و کلید طلایی منطقه در دست ایران است، چگونه می تواند تنازل پیدا کند؟

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در باره دور آتی مذاکرات گفت: الان تقریبا برخی موضوعات کم و بیش به انتهای بحث و گفت‌وگو رسیده و می‌توان گفت به نقطه مشترک رسیده‌ایم ولی در برخی امور مثل غنی سازی و شیوه لغو تحریم‌ها تقاضاهایی هست.

وی افزود: الان بحث بر سر حجم غنی سازی و تولید سالانه آن است البته حق ما در اصل غنی سازی مسجل است، ولی ما داوطلبانه پذیرفتیم که فعلا تا حد 5 درصد غنی سازی کنیم، چون بالاتر از پنج درصد الان نیاز نداریم.

 9 هزار سانتریفیوژ در حال کار است

صالحی گفت: الان 9 هزار سانتریفیوژ در حال کار است که سالانه 2 و نیم تن اورانیوم را غنی سازی می‌کند. ولی آنها به همین میزان هم رضایت نمی‌دهند می‌گویند زیاد است و باید تعداد سانتریفیوژها را کم کنید و همچنین تولیدات انباشته 5 درصد را هم تبدیل کنید.

وی تصریح کرد: وظیفه ما در سازمان انرژی اتمی هموار کردن راه دوستان سیاسی است. ما گفتیم پیشنهاد داریم و بسیار معقول است.

صالحی افزود: ما می‌گوییم بعد از هشت سال قرارداد ما با روسیه برای تامین سوخت بوشهر پایان می‌یابد و باید این اجازه را داشته باشیم که سوخت سالانه مورد نیاز بوشهر یک را تولید کنیم که تقریبا 30 تن در سال است که آمادگی داریم به صورت پلکانی این دوره را طی کنیم به شکلی که هشت سال دیگر در وضعیتی باشیم که رهبری فرمودند 190 هزار سو توان غنی سازی داشته باشیم که تامین کننده 30 تن مورد نیاز سالانه بوشهر به علاوه نیازهای جنبی دیگر مثل رآکتور تهران و رآکتور اراک و پرت‌هایی که حاصل می‌شود، خواهد بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اینها دوره‌ای را به عنوان دوره اعتمادساز تعیین کرده‌اند که این هم مورد مناقشه است. بعد از این دوره اعتمادساز هر ظرفیتی از غنی سازی بخواهیم، محدودیتی مثل هر کشور عضو ان پی تی نداریم.

وی افزود: آنها دوره دو رقمی را مد نظر دارند و ما اصرار بر یک رقمی داریم و آنها در دوره اعتمادساز دو رقمی در انتهای زمان می‌گویند به 190 هزار سو برسید ولی چیزی که عنوان می‌کنند یعنی بین 10 تا 20 سال نسبت به زمان ما فاصله دارد.

صالحی درباره نقطه امیدبخش خیالی گفت: این است که نباید به طرف مقابل دل ببندیم و اعتماد کامل کنیم بلکه باید با احتیاط با طرف مقابل روبرو شویم.

وی افزود: یک بار این تجربه را به وضوح در قضیه افغانستان دیدیم، وقتی ایران در زمان ریاست بوش یکی از عوامل عمده در حل موضوع افغانستان به نفع مردم آن کشور بود، ولی بعد از یکی دو ماه با وجود تمجیدهایی که کردند گفتند ایران در محور شرارت قرار دارد از این رو اگر قولی می‌دهند تا عملیاتی نشده و امضا نشود نباید امید خیالی به آن ببندیم.

صالحی گفت: معتقدم شرایط به گونه‌ای است که جهان به سمت دگردیسی پیش می‌رود و تحولات در جهت خواسته آنها نیست بلکه بیشتر در جهت، جهت گیری ماست به خاطر اینکه خودشان این پرونده را بزرگ کرده و 12 سال در بوق‌ها دمیدند ولی این کار موجب شد تا  ایران کشوری مقتدر در بین کشورهای جهان شد.

وی تصریح کرد: دوم اینکه این پرونده چون خیلی بزرگ شده، لذا اگر حل شود آثاری که از حل شدن آن بر منطقه و جهان و خود ما مترتب خواهد شد، آثار بسیار وسیعی در ابعاد سیاسی و مثبت است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر این پرونده حل شود آثار مثبت سیاسی در عرصه بین‌المللی خواهد داشت.

صالحی درباره خبر توافق ایران و آمریکا برای انتقال سوخت به روسیه، با بیان این که این خبر توسط وزارت خارجه تکذیب شده است، در باره چرایی انتشار چنین خبرهایی اظهار داشت: زمانی بیانیه تهران درباره حل موضوع20 درصد صادر شد و مقامات ترکیه و برزیل به توصیه آمریکا به تهران آمدند و با ایران به تفاهم رسیدند، آمریکا که دید باخته واکنش نشان داد و سه روز بعد قطعنامه 1929 را در شورای امنیت صادر کردند چرا که می‌خواهند بگویند که کشورهای قدرتمند جهان سزاوار این حق هستند که مشکلات جهانی را حل کنند

وی افزود: هر وقت می‌رویم صحبت کنیم و همه می‌فهمند تدابیر ما معقول و در آستانه حل است، بهانه و شایعه جدیدی راه‌اندازی می‌کنند که ایران را به واکنش وادارند و این گونه نمایش دهند که ایران برای حل موضوع آمادگی ندارد.

بوشهر جای چهار تا پنج نیروگاه را دارد

صالحی تصریح کرد: اگر قرار بود سوخت خود را به خارج صادر کنیم قبلا این پیشنهادها بوده و صادر می‌کردیم از این روفعلا جمهوری اسلامی ایران این مسئله را تکذیب کرده است چون هنوز مسائل روشن نیست ضمن این که باید دید سوخت را به چه چیزی معنی می کنند،‌به یو اف سی پنج درصد، به قرص یا به مجتمع سوخت می‌گویند یا به اورانیوم طبیعی، باید تعریف این روشن شود.

صالحی گفت درباره امضای قرارداد ساخت دو نیروگاه جدید هسته‌ای هزار و 50 مگاواتی در بوشهر با روسها گفت: بوشهر جای چهار تا پنج نیروگاه را دارد ضمن آن که نیروگاه‌های هسته‌ای را تکی نمی‌سازند دوتایی یا چهارتایی و مجموعه می‌سازند، چون خیلی مشترکات دارند که زمانی با هم باشند می‌توانند از آن استفاده کنند و هزینه را پایین می‌آورد.

وی افزود: براساس توصیه مجلس برای تولید 20 هزار مگاوات برق باید نیروگاه داشته باشیم که این حجم بالایی است، ولی در افق بلندمدت باید به آن سمت برویم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: نیروگاه اول 108 ماه بعد از عقد قرارداد باید وارد مدار شود و دومی دو سال شروع می شود؛ علت این کار هم داشتن بیشترین امکان مشارکت شرکت‌های ایرانی در طرح بود.

وی افزود: یک یادداشت تفاهم هم با روسیه امضا شده که روس‌ها در ساخت سوخت با ایران همکاری کنند، روس‌ها هم در قرارداد اعلام کردند، تا زمانی که ایران علاقه‌مند باشد روس‌ها سوخت را تامین کنند و چنانچه ایران بخواهد سوخت را تولید کند این حق را دارد که خودش این کار را انجام دهد.

صالحی اظهار داشت: 20 فروردین خبر خوشی برای مردم عزیز درباره سوخت نیروگاه بوشهر خواهیم داشت و امیدواریم در این روز اولین مجتمع سوخت مشابه نیروگاه بوشهر را به نمایش بگذاریم که البته بدون قرص‌های اورانیوم خواهد بود.

وی تصریح کرد: قرص را هم می سازیم ولی تولید مجتمع سوخت کامل نیازمند آزمون های مختلفی است از جمله تشعشات هسته‌ای، جریان آب و فشارهای قوی قرار دهیم تا از استقامت سوخت کاملا مطمئن شویم و نظام ایمنی اجازه استفاده از آن را در بوشهر بدهد، کاری که چند سال زمان نیاز دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان درباره جایگاه ایران در صنعت هسته ای گفت: در بین 57 کشور اسلامی می‌توان گفت پیشتازترین کشور هستیم و پاکستان تقریبا هم ردیف ماست البته از این جهت که در عرصه‌های وسیع این صنعت جلو رفتیم، در آب سنگین، غنی سازی و کاربردهای متنوع، طراحی رآکتورهای تحقیقاتی، اکتشاف و استخراج و از ابتدا تا انتها، اول هستیم.

وی افزود: در بین 120 کشور در حال توسعه، هم رده آرژانتین و برزیل هستیم در برخی امور از آنها جلوتریم و در برخی امور آنها جلوترند.

صالحی درباره این که برخی‌ها انرژی هسته‌ای را مقرون به صرفه برای کشور نمی‌دانند گفت: اگر دانش هسته ای بی ارزش است پس چرا آمریکایی‌ها اینقدر به ما فشار می‌آورند، آنها بروند به آمریکایی‌ها اعتراض کنند از این رو قطعا این گونه نیست.

وی افزود: الان بیش از 13 درصد برق جهان از انرژی هسته‌ای تامین می‌شود، هند در حال حاضر با کمک روس‌ها انرژی هسته‌ای را توسعه می‌دهد،امارات با جمعیت سه میلیون نفر که دو برابر ما نفت صادر می‌کند چهار نیروگاه 1500 مگاواتی می‌سازد به همین علت کسی که این حرف را زده امارات را نصیحت کند.

نباید مسائل سیاسی را به مسئله ساده فنی ربط داد

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: رآکتور آب سنگین اراک، قریب به 20 سال پیش طراحی آن شروع شد و رآکتوری با طراحی قدیمی است که پیش بینی می شد طی دو تا سه سال آینده به انتها برسد ولی آنها گفتند این رآکتور نباید باشد و تعدادی دوستان از سازمان انرژی اتمی درخواست کردند که به آب سبک تبدیل شود، ما گفتیم این رآکتور دستاوردی برای کشور است و این به مصلحت نیست.

صالحی تصریح کرد: آنها اعلام کردند که نگران تولید سالانه 10 کیلو پلوتونیوم هستند، ما گفتیم اگر بازطراحی شود و ما کمتر از یک کیلو پلوتونیوم قول دهیم تولید شود که گفتند مشکلی ندارند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره وجود سایت هسته‌ای در مریوان گفت: به قول دوستان ما معلوم بود جاسوس‌های صهیونیستی به آنها اطلاعات ساختگی داده بودند چرا که آنها حرف «ه »ندارند و حرف «خ» دارند و هر چه اسم‌های ایرانی بود با «خ» نوشته بودند.

وی افزود: از جمله دو بار از پارچین بازدید و نمونه برداری کردند و سپس پاک بودن آن را اعلام کردند، بعد از سالها دوباره موضوع پارچین را اعلام کردند که می خواهند ببینند، در این حالت مسئله حاکمیت ملی چه می شود؟

صالحی در پایان از متخصصان و صنعتگران و پژوهشگران خواست تا از نمایشگاه بزرگ دستاوردهای لیزری سازمان انرژی اتمی در روز پنج شنبه بازدید کنند و شاهد دستاوردهای بزرگ باشند.

اولین نمونه مجتمع سوخت نیروگاه بوشهر در دست ساخت است

صالحی گفت: ‌تلاشگران عرصه هسته ای شبانه روز در تلاش هستند تا این مجتمع سوخت برای جشن هسته ای در بیستم فرودین شامل غلاف ها، فنرها و دیگر قطعات آماده شود.

به گزارش واحد مرکزی خبر، علی اکبر صالحی که در برنامه نگاه یک شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران حضور پیدا کرده بود، افزود: این مجتمع سوخت فاقد قرص های اورانیوم خواهد بود، البته قرص سوخت هم می سازیم ولی سوخت کامل شده باید در معرض تشعشعات هسته ای ، حرارت، جریان های شدید آبی و دیگر متغیرهای راکتور برای اطمینان از درستی عملکرد قرار بگیرد.

صالحی تصریح کرد: پس از این آزمایش ها که خود نیاز به چند سال زمان دارد، نظام ایمنی هسته ای اجازه استفاده از آنها را در بوشهر خواهد داد.