رییس مجلس:

مقررات کشور ما در حمایت از واردات است نه صادرات

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست کشور حمایت از تولید است گفت: متاسفانه مقررات کشور ما به سمت حمایت از واردات است تا صادرات لذا ارائه تسهیلات نیز چنین سمت و سویی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه سفر یک روزه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به استان آذربایجان غربی وی با حضور در جمع صنعتگران و تولیدکنندگان استان از نزدیک در جریان مشکلات تولید کنندگان این استان قرار گرفته و به آنها قول پیگیری مشکلاتشان را داد.

در این نشست نادر قاضی پور نماینده ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن، موید حسینی صدر نماینده مردم خوی در مجلس، مشکلات صنعت تولید استان را بیان کردند و نمایندگانی نیز از معادن، تولید کنندگان شیر، دامداران، کشاورزان و صادر کنندگان به بیان نقطه نظرات خود در خصوص مشکلات استان و تولید پرداختند.

در ادامه رئیس مجلس گفت: شرایط کشور وضع عادی ندارد باید با توجه به این شرایط تلاش کنیم.

نماینده مردم قم با بیان اینکه سیاست کشور حمایت از تولید است، افزود: تلاش این است که سیاست های اقتصاد مقاومتی محقق شود.

وی گفت: متاسفانه مقررات کشور، وارداتی است تا صادراتی لذا تسهیلات نیز به سمت واردات است. باید مقررات و دستور کارها تغییر کند. کندی کار بر می گردد به مقررات کشور که از جنس حمایت از واردات است.

لاریجانی مصلحت کشور را در گرو رونق تولید خواند و تصریح کرد: علت تاخیر در بررسی لایحه خروج از رکود این بود که کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مواد مهمی را در رایزنی با بخش خصوصی به لایحه دولت الحاق کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به تولید کنندگان حاضر در جلسه گفت: دغدغه های شما در لایحه خروج از رکود دیده شده است.

نماینده مردم قم با انتقاد از عدم حل مشکل معوقات بانکی تولید کنندگان گفت: ما در قالب بودجه و برنامه توسعه به دولت اجازه دادیم که معوقات تولید کنندگان را تقسیط کنند منتهی این کار تا امروز انجام نشده است.

وی معوقات بانکی را به دو گروه تقسیم کرد و خاطرنشان کرد: یک گروه از معوقات بانکی مربوط به فرصت طلبانی است که در شرایط تحریم و رکود از بانکها وام گرفته و بدنبال دلالی رفتند که باید پرونده این سوءاستفاده کنندگان در قوه قضائیه بررسی شود.

لاریجانی افزود: بخش دیگر از معوقات بانکی مربوط به تولید کنندگانی است که مشکلات کشور موجب ضربه اقتصادی به آنها شده و وامهایشان معوق شده است که ما باید به آنها کمک کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دولت پیشنهاد داده بودیم که با سازماندهی ستادهایی در استانها، گروههای معوقات بانکی را مشخص کند تا مشکلات آنها رفع شود اما چون دولت تا امروز کاری در این راستا انجام نداده است در قانون بودجه سال آینده این مشکل را حل خواهیم کرد.

لاریجانی از مسئول اتاق بازرگانی استان خواست تا مشکلات تولید کنندگان را در دو سطح قانونی و اجرایی مدون کرده و به وی ارائه دهد.

وی با اشاره به مشکل سرمایه در گردش تولید گفت: مطالعات نشان می دهد که بانکها مشکل سرمایه گذاری دارند لذا راهکارهایی برای افزایش سرمایه بانکها و الزام آنها به تامین سرمایه در گردش تولیدات در نظر گرفته ایم.

لاریجانی همچنین بر لزوم ارائه مشوقها به بخش معادن تاکید کرد و گفت: در قانون بودجه سال آینده تسهیلاتی برای بهره برداری مردم از معادن در نظر می گیریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم اجرای قانون مشوق های صادراتی گفت: بدقولی دولت  در ارائه مشوقهای صادراتی مشکلاتی را ایجاد کرده که می خواهیم در بودجه سال آینده، دولت را مکلف به پرداخت مشوق های صادراتی کنیم.

وی همچنین از لغو قوانین مزاحم تولید در اواخر امسال یا سال آینده خبر داد و گفت: ارائه ارز با نرخ متفاوت به تولید کنندگان و وارد کنندگان تبعیض است که در مورد آن به بنده هم گزارشاتی رسیده و پیگیری خواهم کرد.

لاریجانی از نمایندگان خواست طرحی را برای عضویت یک نفر از بخش خصوصی به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارائه کند.