اختصاص 1200 میلیارد دلار بودجه برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای تا 2030

بنا به آخرین گزارش سازمان انرژی اتمی (WNA) تا پایان سال 2030، 1200 میلیارد دلار برای ساخت و تکمیل نیروگاه‌های جدید هسته‌ای در سرتاسر جهان هزینه خواهد شد که بیش از نیمی از این پروژه‌ها در آسیا ساخته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ‌و به نقل از پایگاه خبری ورلد نوکلیرنیوز، اخیراً‌ سازمان انرژی هسته‌ای (WNA) گزارشی با عنوان تکامل زنجیره ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای درباره فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی جهان را در بخش هسته‌ای تا سال 2030 بررسی کرده است.

این گزارش ساخت 266 راکتور جدید هسته‌ای با هزینه 1200 میلیارد دلار را در سرتاسر جهان پیش‌بینی کرده است. هم‌چنین در این گزارش آمده است که ساخت و تکمیل نیروگاه‌های هسته‌ای هر ساله می‌تواند هزینه‌ای بالغ بر 30 میلیارد دلار داشته باشد.

هم‌چنین بیش‌ترین تعداد راکتورهای هسته‌ای در آسیا و به خصوص در چین ساخته خواهد شد.

هم‌اکنون در چین 47 راکتور هسته‌ای در حال ساخت است و بنا به این گزارش پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2030، 142 راکتور هسته‌ای دیگر نیز در چین ساخته شود که هزینه آن معادل 741 میلیارد دلار خواهد بود.

بنا به این گزارش،‌ بخش نظارت بر جنبه‌های ایمنی راکتور هسته‌ای که هم اکنون به صورت کامل در کشورهایی مثل ژاپن و آلمان در حال اجراست،‌ گسترش خواهد یافت که پیش‌بینی می‌شود 95 میلیارد دلار هزینه در پی داشته باشد.

انتهای پیام

کد N668668