پنتاگون: داعش 700 کیلومتر مربع از مناطق تحت اشغال‌ خود را از دست داده است

سیاسی

وزارت دفاع آمریکا امروز (شنبه) اعلام کرد که داعش ظرف شش ماه گذشته کنترل خود را بر حدود 700 کیلومتر مربع از کل مساحتی که در سوریه و عراق تحت تصرف خود درآورده بود، از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، جان کربی،‌ سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در کنفرانسی خبری خاطرنشان کرد: داعش در دوره اخیر در موضع دفاعی قرار گرفته است تا شبکه‌های موجود و راه‌های امداد رسانی‌های خاص خود را از دست ندهد.

کربی در ادامه گفت: داعش در تلاش است مساحت‌هایی را که تحت تصرف دارد، نگه دارد،‌ بویژه این که ظرف شش ماه اخیر مساحت گسترده‌ای را از دست داده است.

این مقام آمریکایی عنوان داشت: داعش در دوره‌های آتی مناطق بیشتری را که تحت تصرف دارد، از دست خواهد داد.

کربی افزود: مسیرهای تدارکاتی گروه تروریستی داعش از سوریه به عراق نقطه تمرکز اصلی حملات دولت عراق، نیروهای کرد و جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری آمریکا است که به دنبال ایجاد اختلال و مسدود کردن دسترسی شبه‌نظامیان داعش به سلاح و تجهیزات هستند.

وی گفت: شبه‌نظامیان داعش در تلاشند تا از آنچه که توانسته‌اند تاکنون آن را نگه دارند، محافظت کنند و ما مشاهده کرده‌ایم که آنها تلاش بیشتری بر حفاظت از خطوط ارتباطاتیشان دارند. شبه‌نظامیان داعش بیشتر انرژی و تمرکز خود را بر حفظ خطوط تدارکاتی مهم خود معطوف کرده‌اند.

پس از 1700 حمله هوایی از هشت اوت سال 2014 میلادی، پیشروی داعش به طور چشمگیری متوقف شده اما آنها بخش اعظم مناطقی را که سال گذشته میلادی در عراق و سوریه تصرف کردند، نگه داشته‌اند.

مقامات آمریکا می‌گویند، ارتش عراق تا پایان سال 2015 میلادی برای انجام حملات بزرگ مقابله با تروریسم آموزش دیده و مجهز می‌شود اما ائتلاف تحت رهبری آمریکا به دنبال اعمال فشارهای بیشتر بر خطوط تدارکاتی داعش است.

آدمیرال جان کربی گفت: اگر به حملات هوایی که انجام می‌دهیم و به عملیات‌هایی که نیروهای کرد و عراقی انجام می‌دهند نگاهی بیندازید، می‌توانید ببینید که ما در تلاشیم تا توانایی آنها برای حفظ این خطوط تدارکاتی و ارتباطاتی را مختل کنیم.

وی افزود: یکی از شرایط مهم برای آنها که بتوانند کنترل منطقه‌ای را که به دست آورده‌اند، حفظ کنند، این است که این خطوط ارتباطی و تدارکاتی را حفظ کنند و ما در تلاشیم تا جایی که می‌توانیم این کار را برای آنها دشوار سازیم.

با این حال مشخص نیست که آیا داعش همان‌طور که انتظار می‌رود برای تامین مجدد شبه‌نظامیانش با مشکلات جدی مواجه شده یا خیر.

اظهارات جان کربی همزمان با آن منتشر شد که ارتش آمریکا دور دیگری از حملات هوایی علیه شبه‌نظامیان داعش در روز پنجشنبه را اعلام کرد که شامل شش حمله در عراق می‌شود.

انتهای پیام

کد N668635