الغنوشی: جنبش النهضه همچنان جایگاه مهمی در صحنه سیاست‌ تونس دارد

سیاسی

رییس جنبش النهضه تونس گفت: این حزب همچنان جایگاه مهمی در صحنه سیاسی تونس دارد و دوم شدن این حزب در انتخابات پارلمانی این کشور او را در مرکز تحولات سیاسی این کشور قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، راشد الغنوشی رییس جنبش اسلامی النهضه تونس، با اعتراف به اینکه تجربه کمیته ترویکا، علت شکست این حزب در انتخابات پارلمان تونس بوده است، اظهار داشت که دستیابی به جایگاه دوم در این انتخابات هم نتیجه‌ای آبرومندانه است.

الغنوشی تاکید کرد که جنبش النهضه می‌تواند با وجود اینکه انقلاب‌های عربی دیگر مثل انقلاب مصر شکست خوردند اما این حزب می‌تواند قدرت خود را حفظ کند و تاکنون بهترین نمونه در اتخاذ مواضع درست نسبت به تغییر توازن قوا بوده است.

وی با اشاره به اینکه رژیم سابق تونس که نماد دیکتاتوری، فساد و تقلب در انتخابات بود، پایان یافت و پیروزی جنبش ندای تونس که چهره‌هایی از رژیم سابق در آن حضور دارند، به معنای بازگشت به عقب نیست.

الغنوشی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: این حزب می‌تواند با در نظر گرفتن تغییرات سیاسی منطقه به ویژه مصر، تونس را از خطر تفرقه و جنگ داخلی دور نگه دارد این حزب سیاست به حاشیه راندن را برای حفاظت از اتحاد کشور رد می‌کند.

الغنوشی تاکید کرد: حفظ امنیت کشور در برابر خطرات تروریسم و مبارزه با حاشیه‌نشینی در مناطق محرومی است که افراطی‌ها در آنجا به دلیل فقر و تنگدستی رو به افزایش هستند، اولویت کابینه جدید تونس است.

الغنوشی درباره انتخاب الحبیب الصید به عنوان نخست‌وزیر جدید تونس گفت: با وجود اینکه الصید در رژیم سابق تونس به عنوان یکی از مسوولان برجسته امنیتی فعالیت می‌کرد اما وی به درستکاری و شایستگی شناخته می‌شود و ویژگی‌های لازم برای مرحله جدید تونس را دارد.

رییس جنبش اسلامی النهضه با اشاره به اینکه الصید در حوزه امنیتی و توسعه شایستگی لازم را دارد افزود: الباجی قائد السبسی رییس جمهوری تونس بهترین انتخاب را در مورد او داشت و الصید می‌تواند رایزنی‌های کابینه دولت را بر عهده بگیرد.

وی درباره همکاری حزب النهضه با برنامه‌های دولت و کابینه آن گفت: نخست وزیر جدید تونس چهارشنبه گذشته برای آشنایی با نظرات رهبران این حزب درباره برنامه‌های کابینه و ساختار آن دیداری داشت.

الغنوشی با تاکید بر اینکه این حزب در مورد پست‌های وزارتی که تمایل دارد در دولت جدید برعهده بگیرد تصمیمی نگرفته است، گفت: حزب النهضه از دولت می‌خواهد برای جلوگیری از دسته‌بندی‌های احتمالی در دولت آینده، پست‌های مهم و حیاتی را کنار بگذارد.

وی با تاکید بر اینکه این حزب برای مشارکت در دولت ائتلاف ملی تلاش می‌کند، گفت: برای رویارویی با چالش‌های پیش‌ روی کشور در مراحل بعدی نیازمند به مشارکت گسترده‌تر طرف‌های سیاسی مختلف تونس حمایت آنان از دولت هستیم.

انتهای پیام

کد N668251