دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری کرواسی فردا برگزار می‌شود

رئیس‌جمهور فعلی لیبرال کرواسی و رقیب محافظه‌کار وی در رقابت تنگاتنگ، فردا (یکشنبه) رقبای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از آسوشیتدپرس، انتخابات فردا (یکشنبه) که در میان نارضایتی‌های عمیق از وعده‌های اقتصادی در این جدیدترین عضو اتحادیه اروپا برگزار می‌شود، امتحانی بزرگ برای دولت چپ میانه کرواسی خواهد بود. این حزب در حال حاضر در حال آماده شدن برای انتخابات پارلمانی سال‌جاری است که در فضایی انتقادی علیه چگونگی کنترل بحران‌های این کشور برگزار می‌شود.

پیروزی یک محافظه‌کار در انتخابات فردا، کرواسی را به ملی‌گراهای شاخه راست سوق می‌دهد و روابط این کشور را با صربستان به خطر می‌اندازد.

ایوو یوسیپوویچ، رئیس‌جمهور 57 ساله فعلی کرواسی، میانه‌رویی است که با طرح تغییر قانون اساسی کمپین راه‌اندازی کرد؛ تغییراتی شامل ارائه قدرت قانونی وتو برای رئیس‌جمهور که در کرواسی بیشتر یک سمت تشریفاتی است و او از تغییر در سیستم انتخاباتی و دادن قدرت بیشتر به مناطق مختلف حمایت می‌کند. حزب سوسیال دموکرات کرواسی که دولت غیرمحبوب چپ میانه را رهبری می‌کند، حامی یوسیپوویچ است.

در سوی دیگر، کولیندا گرابار کیتاروویچ 46 ساله، وزیر خارجه سابق کرواسی است.

کیتاروویچ با پیشنهاد یوسیپوویچ برای تغییر قانون اساسی مخالف است و او را به عدم تلاش برای توقف بحران اقتصادی کشور متهم می‌کند.

وی یک تغییر سریع اقتصادی و تغییر دادن مواضع نرم یوسیپوویچ در قبال صربستان را وعده داده است. حزب اتحاد دموکراتیک کرواسی از کولیندا حمایت می‌کند.

با این حال سمت رئیس‌جمهوری در کرواسی بیشتر یک سمت تشریفاتی است اما رای آوردن در این انتخابات آزمایش مهمی برای احزاب مهم سیاسی پیش از انتخابات پارلمانی در نیمه سال‌جاری است. همچنین در صورت پیروزی کیتاروویچ، وی اولین رئیس‌جمهور زن کرواسی خواهد بود.

پیش از این و در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری یوسیپوویچ 38.5 درصد آرا و کیتاروویچ 37.2 درصد از آرا را به دست آوردند.

انتهای پیام

کد N667912