رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی:

نبود هویت اسلامی عامل اصلی بروز تکفیر و طائفه‌گرایی است

اسلام,جريان‌هاي تكفيري

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: ضعف یا تضعیف هویت فراگیر اسلامی باعث ظهور پدیده‌های خطرناکی مانند تکفیر و طائفه‌گرایی خواهد شد و این مسیر در نهایت راه به تضعیف هویت‌های مذهبی در نسل‌های جدید نیز می‌برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در جلسه "اختتامیه مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در کشور هند"، طی سخنانی با اشاره به این‌که «هویت اسلامی در مرحله متقدم بر هویت مذهبی است» اظهار کرد: مسلمانان با داشتن دو هویت اسلامی و مذهبی به صورت همزمان، به تکالیف و وظایف خود عمل کنند.

وی با بیان این‌که «اگر هویت‌های مذهبی زیر سقف هویت مشترک اسلامی گرد نیایند، با یکدیگر درگیری پیدا می‌کنند» اظهار کرد: انفکاک و انفصال هویت مذهبی از اتباع هر مذهب، امری ناممکن و برای آن اتباع نامشروع است، ولی باید بدانیم ایجاد و تقویت هویت اسلامی برای اتباع همه مذاهب امری ممکن، معقول و واجب است؛ زیرا با هویت اسلامی، هویت‌های مذهبی معنا و نقش طبیعی خود را باز می‌یابند.

مبلغی گفت: هویت اسلامی مشترک بین شیعه و سنی است و بر مبنای شهادتین شکل می‌گیرد و شکل دهنده جامعه بزرگ اسلامی می‌باشد.

وی با تاکید بر این‌که «در چنین شرایطی، هویت‌های مذهبی به جای تهدید برای امت، به فرصت برای جامعه اسلامی تبدیل می‌شوند» گفت: هویت اسلامی را با شعار نمی‌توان ساخت، واقعیتی است که باید در جان و روح مسلمان شیعی و سنی نفوذ و رسوخ پیدا کند و با نمادیابی جمعی و نمودپذیری اجتماعی به امت متشکل از این دو گروه معنا، عینیت و وحدت ببخشد.

مبلغی با اشاره به غلبه هویت اسلامی در صدر اسلام بر هویت‌های مذهبی ادامه داد: در صدر اسلام وقتی از کسی سوال می‌شد "تو کیستی"، پاسخ می‌داد، "مسلمانم" و این حاکی از این است که در صدر اسلام هویت اسلامی هویتی پررنگ، ملموس، فعال و در برگیرنده همه بوده است.

وی ادامه داد: اسلام بدون مذهب حرف غلطی است، ولی هویت مذهبی بدون هویت اسلامی نیز حرف غلطی است. اگر هویت‌های مذهبی بر بستر هویت اسلامی استقرار نگیرند، مفاهیم مربوط به امت را یا از کار می‌اندازند و یا آن‌ها را به نفع اجتماع‌های محدود مذهبی مصادره می‌کنند و در نتیجه جامعه‌هایی تکه تکه شده و با قابلیت رفتن به سمت تکفیر را پدید می‌آورند.

مبلغی اظهار کرد: اسلام نسبت به اعضای امت پیامبر اسلام (ص)دستوراتی دارد که با همدیگر رفتارهای اخلاقی ویژه‌ای داشته باشند، برادر باشند و همدیگر را دوست داشته باشند اگر هویت اسلامی نباشد و صرفا هویت مذهبی باشد هر مذهبی نسبت به فرزندان و ابناء آن مذهب، اخلاق، حب و اخوت را رعایت می‌کند و نسبت به پیروان سایر مذاهب، چنین رفتار و نگاهی را از دست می‌دهد و گاهی دشمنی هم پیدا می‌کند.

این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: امت اسلامی از برخی مفاهیم اسلامی شکل می‌گیرد و اگر آن هویت اسلامی نباشد هر مذهبی آن مفاهیم را به نفع مذهب خود و در جهت شکل دادن به جامعه خود به کار می‌گیرد و آن وقت جامعه اسلامی از دو بخش مجزا و در برابر هم شکل می‌گیرد و در این صورت، آنچه که متضرر می‌شود اسلام است و آن چه سود می‌برد و در نهایت شکل می‌گیرد طائفه‌گری و تکفیر است.

وی علمای هند اعم از شیعه و سنی را انسان‌هایی معتدل، صاحب اندیشه و دلسوز برای اسلام دانست و گفت: علمای هند، قدرت و توان تحلیل بالایی نسبت به جامعه اسلامی دارند و در سده‌های گذشته نیز واجد ظرفیت بسیار عظیم عالمان اسلام در هند در جهت وحدت، تولید و خلق ادبیات وحدت آمیز و ایجاد تراث پیرامون وحدت بوده‌اند.

وی خطاب به علمای مسلمان هند که بخشی از امیدهای اسلام هستند و باید با انسجام جایگاه تاثیرگذاری در جهان اسلام پیدا کنند، گفت: علمای اسلام بدانند نظام جمهوری اسلامی ایران، رهبری معظم انقلاب و مراجع معظم تقلید با تمام قامت به میدان تلاش برای ایجاد وحدت آمده‌اند.

بر اساس این گزارش، حجت‌الاسلام احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و مولوی «نذیر احمد سلامی» نماینده اهل سنت مردم سیستان و بلوچستان جهت سخنرانی در برخی نشست‌های علمی در کشور هند در هفته وحدت حضور پیدا کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N667778