استقبال کری از برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری در سریلانکا

وزیر امور خارجه آمریکا انتخابات موفقیت‌آمیز در سریلانکا و قبول شکست رئیس‌جمهوری پیشین این کشور را در این انتخابات ستود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "جان کری"، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: مردم سریلانکا با شرکت در این انتخابات که با حضور گسترده و موفقیت‌آمیز همراه بود، اعتباری بزرگ برای خود به دست آوردند و "میتریپالا سیریسنا" را به عنوان رئیس‌جمهوری خود برگزیدند.

ماهیندا راجاپاکسه که به عنوان طولانی‌مدت‌ترین رئیس‌جمهور آسیایی در سریلانکا در راس قرار داشت، روز جمعه شکست در مقابل سیرسینا را پذیرفت. راجاپاکسه با اتهامات فساد و ناکامی در اجرای سازش مجدد پس از جنگ در سریلانکا مواجه بود.

جان کری گفت: من به راجاپاکسه تبریک می‌گویم که به صورت صلح‌آمیز شکست خود را پذیرفت.

وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر به راجاپاکسه تاکید کرده بود که از برگزاری انتخابات معتبر و عاری از خشونت اطمینان حاصل کند چراکه گزارش‌هایی از جانب اپوزیسیون درباره بسیج ارتش توسط راجاپاکسه منتشر شده بود.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ایالات متحده آمریکا بابت تلاش‌های کمیسیونر انتخابات سریلانکا، نیروهای امنیتی، جامعه مدنی سریلانکا و کاندیداها در برگزاری انتخاباتی عاری از خشونت و ناآرامی و تضمین انتخابات آزاد تبریک می‌گوید. اظهارنظر راجاپاکسه در پذیرش شکست بسیارقابل تامل و سپاسگذاری است.

جان کری همچنین اعلام کرد که خواستار همکاری با رئیس‌جمهور جدید سریلانکا و دولت وی به منظور تحقق طرح ایجاد یک سریلانکای صلح‌آمیز، جامع، دموکراتیک و باشکوه است.

با وجود کشته شدن یکی از اعضای حزب اپوزیسیون ناشی از خشونت در جریان کمپین‌های انتخاباتی به صورت کلی این روند به صورت صلح‌آمیز برگزار شد.

انتهای پیام

کد N667633