رئیس شورای اروپا: اروپا به کمک آمریکا، آماده‌"مبارزه موثرتر" با تروریسم می‌شود

تروريسم,اروپا

وزیران کشور اتحادیه‌ی اروپا قرار است در نشست آتی خود، اقدامات اساسی‌تری در جهت مبارزه با عملیات تروریستی افراط‌گرایان طرح‌ریزی و پیاده کنند. آمریکا آماده است، طرح‌های این کشورها را مورد پشتیبانی قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، اعلام کرد که رهبران کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا در نشستی در ۱۲ فوریه(23 بهمن) درباره‌ی چگونگی مبارزه با تروریسم در اروپا به رایزنی می‌نشینند.

وی گفت که این تصمیم در گفت‌وگویی با فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، اتخاذ شده است. تاسک که در ریگا، پایتخت لتونی به‌سر می‌برد، در این باره گفت که «وزیران کشور اتحادیه‌ی اروپا در روزهای ۱۲ و ۱۳ فوریه(22 و 23 بهمن) برای یافتن پاسخی به چالش بزرگ ما با تروریسم" گرد هم‌ می‌آیند. تاسک مسئول تدارک نشست‌های اتحادیه‌ی اروپا است.

رئیس شورای اروپا، با اشاره به حمله‌های تروریستی مادرید و لندن در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ گفت که "حمله‌ی پاریس" نشان داد که «کشورهای اروپایی در دنیای کنونی تا چه حد آسیب‌پذیرند. هر چند اتحادیه‌ی اروپا قادر نیست تمام مسائل را حل کند، ولی می‌تواند وظیفه‌ی خود را در جهت تقویت امنیت در این قاره انجام دهد.»

به گفته‌ی تاسک، فراهم ‌آوردن تسهیلات برای "به‌دام ‌انداختن تروریست‌ها"، می‌تواند یکی از این اقدامات باشد. وی با اشاره به این که پس از حمله‌ی تروریستی سپتامبر ۲۰۰۱ به آمریکا، اروپا، ماده‌ی قانونی "چگونگی دستگیری متهمان در کشورهای اروپایی" را به تصویب رساند، گفت: «ما باید در این زمینه فعال‌تر شویم.» بر اساس این قانون، کشورهای اروپایی موظف هستند تقاضای دستگیری فرد مظنونی که از سوی یک کشور عضو ارائه شده، بدون بررسی علت اتهام او را بپذیرند، فرد را در اسرع وقت بازداشت و به کشور متقاضی تحویل دهند.

تاسک هم‌چنین اعلام کرد که در صدد است، هفته‌ی آینده در نشست پارلمان اروپا در استراسبورگ شرکت کند و از نمایندگان بخواهد کار طرح تنظیم فهرست مسافران شرکت‌های هواپیمایی اتحادیه‌ی اروپا را سرعت بخشند. به گفته‌ی رئیس شورای اروپا، بر اساس این فهرست «می‌توان رد مسافران خطرناک را گرفت.»

تا کنون این طرح که یک بار در سال ۲۰۰۷ و یک بار در سال ۲۰۱۱ از سوی "کمیسیون اتحادیه‌" به پارلمان اروپا ارائه شده، به تصویب نرسیده است. بر پایه‌ی این طرح که به "ثبت جریان سفر یک مسافر هوایی موسوم است، تمام داده‌های شخصی مسافران هواپیما از رزرو و خرید بلیط گرفته تا کرایه‌ی خودرو و محل اقامت وی در شهرهای مختلف در "بانک‌ داده‌های شرکت هوایی" ثبت و ذخیره می‌شود و برای زمان محدودی پس از پایان سفر وی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. برخی از نمایندگان پارلمان اروپا، به دلیل مغایرت این طرح با قانون حفظ داده‌های شخصی شهروندان شماری از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا با تصویب آن مخالفت کرده‌اند.

روز یکشنبه (۱۱ ژانویه) هم‌چنین قرار است، مقامات وزارت کشور فرانسه با نمایندگان آمریکا در رابطه با چگونگی مقابله با "حمله‌ی تروریست‌ها در پاریس" دیدار و گفت‌وگو کنند. در این حمله‌ی مرگبار که روز چهارشنبه صورت گرفت، دو برادر به نام‌های شریف کواشی (۳۲ ساله) و سعید کواشی (۳۴ ساله) ۱۲ تن، از جمله دو پلیس را به قتل رساندند. آخرین خبر حاکی از آن است که این دو متهم در یک چاپخانه در شهر "دامارتن آن ژوئل" در محاصره‌ی پلیس قرار گرفتند و پس از قتل ۲ گروگان، به دست پلیس کشته شدند.

برنار کازنوو، وزیر کشور فرانسه در رابطه با نشست مقامات این وزارت‌خانه با اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا و جی جانسون، وزیر امنیت این کشور و نیز نمایندگان کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا، گفت که برخی از همتایان اروپایی خود را که "بیش از کشورهای دیگر با خطر تروریسم روبرو هستند"، به این نشست دعوت کرده است.

توماس دومزیر، وزیر کشور آلمان، در باره‌ی این دیدار گفت که نشست روز یک‌شنبه، به منظور نشان‌دادن همبستگی با فرانسه و تبادل اطلاعات و "هم‌چنین چگونگی انجام وظایفی که در این رابطه در آلمان باید انجام دهیم"، صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N667564