با اذعان به ضعف اطلاعاتی مقام‌های امنیتی؛

نخست‌وزیر فرانسه: جنگ ما تروریسم است نه با اسلام

با افزایش انتقادات از عملکرد مقامات اطلاعاتی فرانسه و عدم هشیاری آنها نسبت به خطر جدی مظنونین تحت پیگرد، نخست‌وزیر فرانسه نیز به ضعف‌ در بخش اطلاعاتی که منجر به رعب و وحشت سه روزه و کشته شدن دست‌کم 20 تن شد، اعتراف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اگرچه روند تحقیقات و بررسی‌ها درخصوص رویدادهای این سه روز خشونت و درگیری در فرانسه آغاز شده اما مناقشاتی درباره اینکه چه کسی مسوول قصور و اشتباهات فاحش مجریان قانون و مقامات امنیتی ملی است، به راه افتاده است.

برخی کارشناسان امنیتی به مشکلات بسیار مقامات برای ممانعت از این حملات اشاره کرده و می‌گویند هزاران تروریست بالقوه و پیروان آنها در لیست رسمی افراد تحت پیگرد قرار دارند.

مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه گفت: مسلماً ضعف‌ها و قصورهایی وجود داشته و به همین خاطر است که ما باید روابط را تحلیل کنیم. فرانسه پس از قتل عام روز چهارشنبه در دفتر مجله طنز شارلی ابدو با تروریسم و نه با اسلام در جنگ است.

وی ادامه داد: ما با تروریسم در جنگ هستیم ما با هیچ مذهب یا تمدنی در جنگ نیستیم. به دنبال این حملات و خشونت‌ها اقدامات امنیتی جدیدی اتخاذ خواهند شد.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا نیز در واکنش به این حملات خواستار اقدامات امنیتی شدیدتر از جمله تبادل اطلاعات درباره مسافران خطوط هوایی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد.

میشل توری، دبیرکل اتحادیه پلیس فرانسه این حمله را نقض امنیتی توصیف کرد.

وی همچنین از مقامات انتقاد کرد که چرا پس از فرار مظنونین، به عموم مردم نسبت به دور ماندن از مکان‌های حساس هشدار بیشتری ندادند.

توری افزود: سیاست کنونی فرانسه درباره منع شهروندان فرانسوی از سفر به خارج برای انجام اقدامات افراط‌گرایانه نامعقول است. اگر آنها نتوانند به سوریه یا عراق بروند و اقدامات افراط‌گرایانه خود را انجام دهند، فعالیت‌های خود را در داخل فرانسه انجام خواهند داد.

انتهای پیام

کد N667411