القاعده یمن مسوولیت حمله به دفتر "شارلی ابدو" را بر عهده گرفت

ایسنا نوشت:

گروه القاعده یمن در فایل صوتی مسوولیت حمله به دفتر مجله شارلی ابدو در پاریس را بر عهده گرفت.

به گزارش  پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، حارث النظاری، مسوول امور حقوقی در القاعده در شبه جزیره عرب در این فایل صوتی با عنوان «سخنانی در خصوص حمله به پاریس» اعلام کرد که سعید و شریف کواشی به مقر دفتر مجله شارلی ابدو حمله کرده و کسانی که دشمنان رسول خدا هستند و به وی آزار و اذیت رساندند خداوند از جایی که نمی‌دانند عذاب‌هایی را بر آنها نازل می‌کند.

وی گفت: برخی از فرانسوی‌ها با نشر کاریکاتورهای اهانت‌بار به رسول خدا به ایشان اهانت کرده و برای همین افرادی باید آنها را ادب کنند.

النظاری در این فایل صوتی اعلام کرد: ما از مرگ نمی‌ترسیم و عاشق "شهادت" هستیم و از فرانسوی‌ها می‌خواهیم دست از دشمنی‌ها با مسلمانان بردارند چراکه مادامی که با خداوند، رسول خدا و مومنان بجنگند در امنیت زندگی نخواهند کرد.

شریف کواشی نیز که یکی از عاملان حمله مجله شارلی ابدو بود، پیش از آنکه کشته شود در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی فرانسوی اعلام کرده بود که گروه القاعده یمن از وی حمایت مالی به عمل آورده و از وی خواسته است تا دست به چنین حمله‌ای بزند.

وی اعلام کرده بود که سفرش به یمن در سال 2011 انجام شده است.

برخی منابع نیز گزارش دادند که یکی از دو برادری که دست به حمله به مجله شارلی ابدو زدند، اعلام کرده بودند که آنها عضو القاعده یمن هستند.

مقامات پلیس فرانسه اعلام کرده بودند، شریف و سعید کوآشی، دو مظنون حمله به مجله شارلی ابدو هستند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی یمن گزارش داده بود که یکی از این برادران در سال 2011 که در یمن حضور داشت، با انور العولقی، از رهبران ارشد القاعده دیدار داشت.

مقام‌های آمریکایی نیز می‌گویند، سعید کوآشی 34 ساله در یمن حدود چند ماه تحت آموزش گروه‌های وابسته به القاعده قرار داشته است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده بود، دو مظنون حمله به مجله شارلی ابدو که در چاپخانه‌ای در شهر دمارتن بودند، کشته شدند.

26149

کد N667384