اعلام حمایت مقامات ارشد جهان از فرانسه در مقابله با تروریسم

سران کشورهای اروپایی با پیوستن به راهپیمایی پاریس در روز (یکشنبه) در میان موج همبستگی به دنبال حملات مرگبار اخیر در فرانسه حمایت خود را از پاریس اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، خشم جهانی و پیشنهادات همکاری پس از کشته شدن مردان مسلح افراطی به دست پلیس فرانسه در دو منطقه سراسر این کشور را فرا گرفته است.

عمق این حوادث به حدی بود که حتی دشمنان جهانی غرب، از جمله کوبا و کره‌شمالی نیز طی پیام‌هایی برای وقوع آنها پیام تسلیت فرستادند.

در همین حال دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس و ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا به عنوان مقامات کشورهایی که طی دهه گذشته هدف شدیدترین حملات تروریستی بوده‌اند، در بین اولین کشورهایی بودند که برای همراهی در این راهپیمایی ابراز آمادگی کردند.

سران کشورهای آلمان، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، لهستان، سوئد، دانمارک، نروژ و اوکراین هم چنین در پیام‌هایی جداگانه اعلام کرده‌اند، در این راهپیمایی شرکت خواهند کرد.

در همین حال، دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا و ژان کلود یونکه، رئیس کمیسیون اروپا نیز متذکر شدند، در کنار فدریکو موگرینی، رئیس امور خارجه اتحادیه اروپا در این راهپیمایی شرکت خواهند کرد.

این واکنش‌های جهانی در حقیقت بازتابی از حمایت‌های فرانسه پس از حمله 11 سپتامبر 2001 در آمریکا است. روزنامه «لوموند» پس از این واقعه بر صفحه اصلی خود این پیام را منتشر کرد: "امروز، ما همه آمریکایی هستیم". با این حال این تنها کشورهای متحد اروپا نبودند که حملات چند روز اخیر فرانسه را محکوم کردند، بلکه کشورهای مخالف ایدئولوژی اروپا نیز به این وقایع واکنش نشان داده و آنها را محکوم کردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به این حملات ضمن درخواست از اجرای اقدامات امنیتی شدید برای یهودیان، به مقامات و مردم فرانسه تسلیت گفت.

کره‌شمالی نیز در پیامی این حوادث را محکوم کرده و تسلیت گفت.

در ادامه واکنش کشورهای جهان به حملات اخیر فرانسه، کوبا که خود از سوی گروه‌های حامی حقوق بشر به نقض آزادی بیان متهم است طی پیامی به فرانسیس اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه تسلیت گفت.

راهپیمایی روز یکشنبه هزاران نفر را در کشورهای مختلف جهان برای حمایت از شارلی ابدو و آرمان‌های آن دور هم جمع خواهد کرد.

حتی در ترکیه، ده‌ها تن از روزنامه‌نگاران برای آزادی خبرنگاران در استانبول تجمع کردند.

در مجارستان نیز، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر این کشور با اشاره به نزدیک شدن این نوع حملات به کشورش این حملات را محکوم کرد.

انتهای پیام

کد N667346