مدیر انجمن کنترل سلاح آمریکا در گفتگو با مهر:

اهداف تحریم های اعمال شده علیه روسیه و ایران متفاوت است

سیاسی

«داریل کیمبال» با اشاره به تفاوتهای موجود در سیاستهای آمریکا در قبال کشورهایی همچون ایران، روسیه و کره شمالی، هدف فشار بر مسکو را امید واشنگتن برای تغییر رویه پوتین در مسائلی همچون اوکراین دانست.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: آمریکا روزهای پایانی 2014 و آغازین 2015 را به گونه ای متفاوت پشت سر گذاشت زیرا از یک سو با اعلام اینکه سیاست 50 سال گذشته کاخ سفید برای به انزوا کشاندن کوبا اشتباه بوده از تغییر سیاست های واشنگتن در قبال هاوانا خبر داد اما از سوی دیگر تحریم های جدیدی را علیه روسیه، کره شمالی و ایران به اجرا گذاشت.

نظر به آنکه «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا، صراحتا اعلام کرده سیاست به انزوا کشاندن کوبا شکست خورده و اعمال فشار علیه این کشور نیز نتیجه ای در برنداشته، تکرار این رفتار در قبال روسیه، ایران و کره شمالی از سوی آمریکا جالب توجه است. از همین رو برای تحلیل بهتر سیاست های کاخ سفید با «داریل کیمبال» مدیر انجمن کنترل سلاح آمریکا، به گفتگو نشستیم.

متن مصاحبه با مدیر انجمن سلاح آمریکا به شرح زیر است:

آمریکا پس از آنکه از تغییر سیاست های خود در قبال کوبا خبر داد اقدام به اعمال تحریم های جدید علیه روسیه، کره شمالی و ایران نمود، شما این دو گانگی را در سیاست های ایالات متحده چطور ارزیابی می کنید؟

تاریخ روابط آمریکا با کوبا و تحریم های واشنگتن علیه هاوانا با تاریخ سیاست های ایالات متحده در قبال روسیه، ایران و کره شمالی متفاوت است. تحریم های با سابقه آمریکا علیه کوبا در مجبور ساختن حکومت کاسترو برای آنچه که آمریکا آن را رفتار دموکراتیک می نامید شکست خورد. به عبارت دیگر آمریکا قصد تغییر رفتار حکومت کوبا با مردم این کشور را داشت اما در این سیاست شکست خورد و بخشی از این شکست می تواند به دلیل آن باشد که اقتصاد کوبا از سوی اتحاد جماهیر شوروی و کشورهای دیگر که با سیاست های تحریمی آمریکا علیه هاوانا موافق نبودند حمایت می شد.

در مورد تحریم های بین المللی که علیه کره شمالی و ایران اعمال شده نیز باید گفت که این تحریم ها با هدف تغییر رفتار حکومت های این کشورها اعمال نشده اند. این تحریم ها بواسطه آنکه پیونگ یانگ به تعهدات خود در مورد خودداری از توسعه تسلیحات اتمی عمل نمی کند اعمال شده اند و در مورد ایران نیز گفته می شود که پاسخ ندادن به سوالات قدیمی در مورد ماهیت فعالیت هسته ای این کشور دلیل اعمال تحریم بوده است.

در مورد کره شمالی تحریم های اعمال شده کار پیونگ یانگ برای برقراری ارتباط اقتصادی با کشورهای دیگر و کسب منابع اقتصادی لازم برای پیشبرد برنامه های اتمی و موشکی را با مشکل مواجه کرده و در مورد ایران نیز مقامات غربی می گویند تحریم ها موجب شده اند تا ایران بطور جدی تری مذاکرات مربوط به حل پرونده هسته ای خود را پیگیری کند.

و اما در مورد روسیه تحریم های جدید امریکا و اتحادیه اروپا در پاسخ به رفتار غیر قانونی مسکو در ضمیمه کردن کریمه به خاک روسیه و همچنین مداخله این کشور در امور اوکراین بود. به اعتقاد کشورهای تحریم کننده روسیه، اقدام مسکو موجب به خطر افتادن صلح و ثبات در منطقه شده است. به نظر می رسد که این تحریم ها بر اقتصاد روسیه تاثیر گذاشته و موجب کاهش سرمایه گذاری های خارجی در این کشور شده اند و از همین رو ممکن است موجب تغییر رفتار "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه در قبال اوکراین شود.

هر چند اوباما از تغییر سیاست های کاخ سفید در قبال کوبا سخن می گوید اما برخی از اعضای کنگره با ابن اقدام مخالف هستند دلیل این مخالفت چیست؟

در آمریکا تندروهایی وجود دارند که از لحاظ سیاسی بر روی تحریم های کوبا و به انزوا کشاندن این کشور سرمایه گذاری کرده اند و از همین رو با هرگونه گشایشی در روابط واشنگتن-هاوانا مخالف هستند زیرا این تغییر سیاست را به زیان خود می دانند. منافع این افراد به گونه ای است که حتی با کوچکترین تغییر نیز مخالف هستند.   

اقدام اوباما در پایان دادن به سیاست های قبلی آمریکا در قبال کوبا و اظهارات اخیر وی نشان می دهد که وی در پی آشتی با کشورهایی است که پیش از این از دشمنان آمریکا محسوب می شدند شما این تغییر سیاست را چطور ارزیابی می کنید؟

توافق و آشتی میان دشمنان قدیمی این قدرت را دارد که موجب رفع برداشت های غلط در مورد یکدیگر شده، تنش های نظامی را کاهش داده، موجب گشایش راهی برای انجام همکاری ها در مسائل مشترک شده، امکان گفتگوی فرد به فرد و میان ملت ها را پدید آورده و همچنین موجب احترام متقابل کشورها به هم شود. علاه بر آن این آشتی به هر کشوری اجازه می دهد تا سیاست خود را بر اساس اهداف و برنامه ای خاص خود تنظیم کند.

 ********
[em]داریل کیمبال، مدیر انجمن کنترل سلاح آمریکا در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط نشنال ژورنال به عنوان یکی از ۱۰ چهره تاثیرگذاری که نظریات آنها به شکل گیری سیاست های آتی در مورد آینده تسلیحات هسته ای کمک می کند معرفی شد. 

-----------------------------

مصاحبه از عبدالحمید بیاتی