رییس جمهور:

ترور همه جا محکوم است

دولت

راه ما همانطور که رهبری فرمودند جذب حداکثری و دفع حداقلی باشد. راهمان را با عزت و مصلحت ادامه خواهیم داد/ایران حامی همه ملت هایی است که علیه تروریسم، قیام و ایستادگی می کنند/پیامبرنه با زور ونه با قدرت بلکه جامعه را با حکمت، تدبیر، قانونگرایی، شریعت، سیاست وهم چنین رحمت اداره کرد.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که ترور همه جا محکوم است، اظهار کرد:  هر آن کس که از تروریزم و خشونت حمایت کند چه کشورهای منطقه و چه اروپا و آمریکا باشد همه از دیدگاه ما محکوم هستند.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار قشرهای مختلف مردم، مسئولان لشکری و کشوری، علما و اندیشمندان شرکت کننده در کنفرانس وحدت اسلامی و سفیران کشورهای اسلامی با رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: آنها که به ناروا به نام جهاد، دین و اسلام به آدم‌کشی و خشونت و افراط می‌پردازند، چه بخواهند و چه نخواهند در مسیر اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی قدم گذاشته‌اند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که «جمهوری اسلامی ایران همچون همیشه حامی همه ملت‌هایی است که علیه تروریسم، قیام و ایستادگی می‌کنند» اظهار کرد: بسیار خرسندیم که مردم مسلمان منطقه از عراق، سوریه، لبنان و فلسطین گرفته تا پاکستان و افغانستان در برابر افراط، خشونت و تروریسم ایستادگی می‌کنند و هر روز پیروزی‌های نو بدست می‌آورند.

روحانی با تبریک میلاد مبارک نبی مکرم اسلام (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) به محضر رهبر معظم انقلاب، همه مسلمانان جهان و ایرانیان، گفت: امروز تنها میلاد یک شخصیت والا مقام نیست، امروز روز میلاد سپیده صادق بعد از شبی طولانی و ظلمانی از فساد، بداخلاقی، جهل، تجاوز و رودروی یکدیگر ایستادن، می‌باشد؛ سپیده‌ای که نوید علم، اخلاق، قانونگرایی، معنویت و رفاه انسان‌ها می‌داد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: پیامبر عظیم الشان اسلام (ص)هم ولادتش معجزه بود و هم بعثت و هم هجرتش که با ولادتش برای همه جهانیان امید، با بعثتش نور و با هجرتش دولت، امت و وحدت به ارمغان آورد.

روحانی با بیان این‌که «پیامبر در چارچوب شریعت، حکمت، سیاست و رحمت، جامعه را اداره کرد» افزود: گرچه در آغاز اکثر مردم مدینه مسلمان نبودند اما پیامبر (ص) با حکمتش آنچنان این شهر را اداره کرد که حتی آنها که معتقد به وحی نبودند به خرد، حکمت و تدبیرش ایمان داشتند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: پیامبر (ص) وحی را در برابرعقل قرار نداد. حتی برای تبیین وحی ازعقل هم وام گرفت و برای حرکت درست در مسیر صحیح عقل، چراغ وحی را پیش روی عقل قرار داد و این همان است که وقتی عقل و نورانیت وحی ترکیب می‌شود، حکمت آفریده می‌شود.

روحانی اضافه کرد: پیامبر هم شریعت یعنی قانون و قانونگرایی را آورد که در یک جامعه اسلامی هیچ چیز بالاتر از قانون نیست. حتی پیامبرهم باید تسلیم قانون و در چارچوب قانون حرکت کند. پیامبر نه با زور و نه با قدرت بلکه جامعه را با حکمت، تدبیر، قانونگرایی، شریعت، سیاست وهم چنین رحمت اداره کرد.

وی با بیان این‌که «پیامبر(ص) حاکمی است که اهل گذشت است و می‌گذرد» تصریح کرد: پیامبر (ص) حافظه‌ای روشن دارند، فراموش نمی‌کنند اما اهل انتقام نیستند. ایشان مکه را هرگز از یاد نبردند اما شاهکار اخلاقی ایشان فتح مکه و عفو سراسری بود. پیامبر (ص) حتی با آنکه عموی گرامی‌اش حمزه سید الشهدا را بسیار دوست داشتند اما از وحشی هم گذشتند و او را هم عفو کردند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: شاهکار سیاسی پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) جامعه النبی و مدینه النبی بود و شاهکار حقوقی ایشان، صلح حدیبیه و شاهکار اخلاقی، فتح مکه بود.

روحانی با بیان این‌که «همه در برابر پیامبر(ص) تعظیم می‌کردند اما نه به خاطر قدرتش که بالاتر بخاطر حکمتش» ادامه داد: امروز ندای پیامبر(ص) بیش از همیشه بلند است و آن ندا این است که مسلمانان مسلمانی کنید که مسلمانی بنام نیست و به راه است. امروز همه نیازمندیم که خود را در محضر پیامبر(ص) و در مدینه پیامبر(ص) ببینیم که اگر خود را در محضر پیامبر(ص) بیابیم دیگر در آن جامعه تکفیر، خشونت و افراط نیست بلکه عفو و استغفار است به جای قهر و استیلا. انسجام است به جای اتهام.

رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که «امروز دنیای اسلام بیش از هر زمان دیگر به سیره و راه و روش پیامبر(ص) نیازمند است» اظهار کرد: امروز ما نه تنها به میلادش که بلکه به ارثی که برای ما از فرهنگ گذاشته است نیازمندیم و باید آن مسیر را طی کنیم. آنهایی که به ناروا بنام جهاد، دین و اسلام به آدم کشی و خشونت و افراط می‌پردازند آنها چه بخواهند چه نخواهند در مسیر اسلام هراسی و اسلام ستیزی قدم گذاشته‌اند حتی اگر مزدور نباشند و برخی از آنها دوستان نادان باشند.

روحانی گفت: ما خوشحالیم که مردم مسلمان منطقه ازعراق، شام، لبنان و فلسطین تا افغانستان و پاکستان در برابر خشونت، افراط و تروریزم ایستادگی می‌کنند و هر روز به پیروزی‌های جدیدی دست می‌یابند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما افراط، خشونت و تروریزم را محکوم می‌کنیم چه در فلسطین باشد چه در لبنان، چه در شام باشد چه در عراق، پاریس و یا آمریکا. ترور همه جا محکوم است و هر آن کس که از تروریزم و خشونت حمایت کند چه کشورهای منطقه و چه اروپا و آمریکا باشد همه از دیدگاه ما محکوم هستند.

روحانی با بیان این‌که «ما حامی همه ملت‌هایی هستیم که امروزعلیه تروریسم قیام و ایستادگی کردند» گفت: اسلام، ایمان و دین ما آرمانش کنار نامش است. اسلام هم نام دین ما است و هم آرمان ما. اسلام یعنی قانونگرایی و تسلیم در برابر حق. اسلام یعنی صلح و سلم و ما راه اسلام را ادامه خواهیم داد و بر آن افتخار می‌کنیم.

رئیس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: همه ما باید به ندای وحدت پیامبر(ص) بیش از گذشته گوش فرا دهیم و پرچم اسلام را در سراسر جهان اسلام به اهتزاز درآوریم. راه ما همانطور که رهبری فرمودند جذب حداکثری و دفع حداقلی باشد. راهمان را با عزت و مصلحت ادامه خواهیم داد.

کد N666931