بیست‌وهشتمین کنفرانس وحدت اسلامی

تسخیری: امام موسی‌صدر منادی وحدت بین اسلام و مسیحیت بود

اسلام,هفته وحدت,وحدت,بیست‌وهشتمین کنفرانس وحدت اسلامی

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: امام موسی صدر با برادران اهل سنت در سراسر جهان رفت‌وآمدهای زیادی داشتند و در عرصه‌های مختلف قدم‌های بلندی برداشتند.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: امام موسی صدر با برادران اهل سنت در سراسر جهان رفت‌وآمدهای زیادی داشتند و در عرصه‌های مختلف قدم‌های بلندی برداشتند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله محمدعلی تسخیری در سومین روز از بیست‌وهشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با عنوان "امت واحده اسلامی؛ چالش‌ها و راهکارها" و در نشست تکریم شخصیت‌های تقریبی، با بیان این‌که «ما برای بزرگداشت سه شخصیت مهم در عرصه وحدت گرد هم جمع شده‌ایم که هر یک به تنهایی در این عرصه اثرگذار هستند» به شخصیت امام موسی صدر (ع) اشاره و اظهار کرد: ایشان درعرصه علم و معرفت و جهاد همواره پیشتاز بود.

وی ادامه داد: سفر امام موسی صدر (ع) به لبنان نقطه عطف زندگی ایشان بود که دستاوردهای بسیار زیادی داشت و با مسئله‌هایی همچون محرومیت‌های فرهنگی به مبارزه برخاست و در این راستا دانشگاه‌ها و مدرسه‌هایی که سنگرهای مقابله با تهاجم فرهنگی بود را تاسیس کرد.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: امام موسی صدر (ع) با محرومیت اقتصادی نیز مبارزه می‌کرد و موسسه فرهنگی جبل عامل و انجمن احسان را فعال کرد که تاثیر بسیار زیادی داشته است. همچنین انجمن فنی و حرفه‌ای را برای حمایت از زنان و دختران تاسیس کرد و انجمن پزشکان و رسیدگی به سالخوردگان یکی دیگر از فعالیت بزرگ ایشان بود. همچنین در جنبه‌های مدیریتی و سیاسی نیز نقش داشتند و مجلس اعلای شیعیان را افتتاح کردند.

تسخیری خاطرنشان کرد : ایشان یک شخصیت پیشتازانه‌ای داشتند و موانع و پروسه‌هایی که مقاومت را دچار مشکل کردند تبیین می‌کردند. ایشان در حوزه و دانشگاه بسیار فعالیت داشتند و دارای شخصیت عرفانی بودند و بر وحدت اسلامی در لبنان تاکید زیادی داشتند و با برادران اهل سنت در سراسر جهان رفت و آمدهای زیادی داشتند و در عرصه‌های مختلف قدم‌های بلندی برداشتند و پا را از چارچوب اسلام فراتر نهاده و منادی گفت‌وگوی مسالمت آمیز بین اسلام و مسیحیت بودند.

وی در پایان گفت: امام موسی صدر (ع) علیرغم تمامی این کارها تالیفات بسیار زیادی داشتند که از جمله آن‌ها اسلام و فرهنگ اقتصادی،‌ منبر و محراب، اسلام و زنان بود.

به گزارش ایسنا در پایان نشست تکریم و بزرگداشت علمای تقریب مذاهب توسط آیت‌الله اراکی، آیت الله تسخیری و حداد عادل از سه شخصیت بزرگ و اثرگذار در عرصه تقریب مذاهب تقدیر و تشکر شد.

ابتدا از شیخ سعید شعبان تقدیر به عمل آمد، سپس از خانواده امام موسی صدر (ع) و حجت‌الاسلام والمسلمین واعظ‌زاده نماینده آیت‌الله واعظ‌زاده تقدیر شد.

در پایان این مراسم علمای شیعه و سنی به همراه یکدیگر نماز جماعت مغرب را به امامت آیت‌الله اراکی اقامه کردند.

انتهای پیام

کد N666914