هشدار مقتدی صدر به انگلیس

عراق

رهبر جریان صدر عراق، انگلیس را تهدید کرد در صورتی که عملیات احداث مقبره و قبرستان ویژه برای سربازان این کشور در عراق را متوقف نکند، با پاسخی جدی مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه سومریه‌نیوز عراق، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق امروز (جمعه) بار دیگر به مسئولان انگلیسی هشدار داد تا ساخت قبرستان و مقبره برای سربازان خود را که در زمان استعمار عراق کشته شده‌اند متوقف کنند. وی تهدید کرد در غیر این صورت اقدام لازم علیه این کار به عمل می‌آید.

مقتدی صدر در دیدار با کادر هفته‌نامه الهدی گفت: من از برخی شبکه‌های ماهواره‌ای دیدم قبرستانی ویژه برای انگلیسی‌ها در حال ساخت است، این قبرستان برای جنازه‌ کسانی است که در دوره گذشته و در زمان اشغال عراق کشته شده‌اند و ما این را نمی‌پذیریم.

وی افزود: از طریق مجله شما به آنها دستور می‌دهم این اقدام را لغو کنند و بقایای اجساد را به کشورشان ببرند و در آنجا در زمین خودشان و بین خانواده‌ها و خویشاوندانشان دفن کنند. آنها در سرزمین ما جایی ندارند.

در گذشته به دلیل بعد مسافت، نیروهای انگلیسی کشته‌های خود را در همان محل مرگ و در خاک مستعمره‌های این کشور دفن می‌کردند. چنین قبرستان‌هایی که به نوعی نماد کشور گشایی و استعمارگری انگلیس است در برخی دیگر از کشورهای عربی از جمله لیبی نیز وجود دارد. عراق پس از جدایی از امپراتوری عثمانی برای مدتی در اشغال انگلیس بود.

انتهای پیام

کد N666742