مجازات 17 مقام سین‌کیانگ در پی حملات مرگبار

دولت چین 17 مقام سین‌کیانگ را به اتهام قصور امنیتی در رابطه با انفجارها و ناآرامی‌های مرگبار ماه سپتامبر در این منطقه مجازات کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رئیس حزب کمونیست در منطقه سین‌کیانگ در غرب چین با اعلام این خبر گفت که جنگ علیه "تروریسم" وارد "مرحله شدیدتری" شده است.

ده‌ها تن در جریان ناآرامی‌های پس از وقوع چندین انفجار در بخش لونتای سن‌کیانگ در ماه سپتامبر کشته شدند که شش تن از تلفات مربوط به انفجارها بودند و پس از آن نیز درگیری‌هایی به وقوع پیوست. پلیس می‌گوید که 40 "شورشی" را کشته است که برخی از آنان قصد داشتند که خود را منفجر کنند.

این حادثه یکی از مجموع حملات‌ مرگبار سین‌کیانگ بود که طی سال‌های اخیر این منطقه را لرزاند. دولت چین، جدایی‌طلبان اقلیت اویغور را به عنوان عامل این خشونت‌ها معرفی می‌کند چرا که آنها می‌خواهند کشور مستقلی با نام ترکستان شرقی تشکیل دهند.

دسترسی روزنامه‌نگاران خارجی به منطقه سین‌کیانگ محدود است و به همین دلیل نمی‌توان ارزیابی مستقلی از تحولات امنیتی این منطقه داشت.

کمیته حزب کمونیست سین‌کیانگ روز پنج‌شنبه پس از تحقیقات در رابطه با حادثه 21 سپتامبر، 17 مقام را که مسوولیت‌های امنیتی داشتند، به دلیل قصور در انجام وظایف مجازات کرد. دبیر حزب سین‌کیانگ در جریان نشستی اعلام کرد که "وضعیت امنیتی منطقه سین‌کیانگ همچنان ترسناک و وخیم است. مبارزه سین‌کیانگ با تروریسم وارد فاز جدیدی شده است که بسیار پیچیده‌تر و شدیدتر از گذشته است. ما باید برای مقابله با تروریسم لبه شمشیر خود را تیزتر کرده و حملات تهاجمی‌تر و جامع‌تری را انجام دهیم."

فعالان حقوق بشر می‌گویند، سیاست‌های سرکوبگرانه پکن در سین‌کیانگ از جمله تهدید مذهب و فرهنگ علاوه بر وضع نامساعد اقتصادی و اجتماعی موجب ایجاد موجی از ناآرامی‌ها شده است؛ اتهامی که چین نمی‌پذیرد.

انتهای پیام

کد N666644