چین در تدارک ارتقای همکاری‌های دوجانبه با کره‌شمالی

جمهوري چين,کره شمالی

سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (جمعه) اعلام کرد، دولت پکن ارتقای همکاری با کره‌شمالی را در سال 2015 در دستور کار قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری روسی اسپوتنیک، هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: در سال جاری میلادی، طرف چینی روابط دوستانه و سنتی خود را با جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) ادامه می‌دهد و به دنبال مناسباتی دوستانه، ارتقای همکاری‌ها و توسعه‌های آتی است.

این سخنگو همچنین تایید کرد که دولت پکن روز پنج‌شنبه (هشتم ژانویه) در زادروز تولد کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی، پیام تبریک برای وی ارسال کرده است.

چین یکی از متحدان اصلی کره‌شمالی در منطقه است و یکی از کشورهای مخالف تحریم‌های بین‌المللی علیه پیونگ‌یانگ محسوب ‌می‌شود. با این حال، سومین آزمایش اتمی کره‌شمالی در سال 2013 روابط این دو کشور را تیره کرد. تیرگی این مناسبات زمانی که پیونگ‌یانگ چندین قایق ماهیگیری چین را در طول سال 2013 توقیف کرد، بیشتر شد.

به‌رغم وخیم شدن روابط پکن با پیونگ‌یانگ، چین در شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر 2013 به قطعنامه‌ای در رابطه با وضعیت حقوق بشری کره‌شمالی رای منفی داد.

انتهای پیام

کد N666637