رویترز گزارش داد

تلاش قانوگذاران آمریکا برای افزایش تحریم‌های ایران در صورت شکست مذاکرات

مذاكرات ايران و گروه 1 5,تحريم,مذاكرات هسته‌اي

یک سناتور آمریکایی از نزدیک شدن قانونگذاران جمهوری خواه به تصویب لایحه‌ای برای تحریم جدید ایران در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سناتور مارک کرک در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در کنگره گفت: انتظار دارد کمیته بانکداری سنا طی هفته‌های آینده به لایحه افزایش تحریم‌ها علیه ایران در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای رای مثبت دهد.

وی گفت که این لایحه را به همراه رابرت منندز، سناتور دموکرات آمریکایی ارائه داده است.

بر اساس این گزارش لایحه کرک –منندز در دسامبر 2013 ارائه شد اما به دلیل مخالفت دموکرات‌های حامی باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا نتوانست در مجلس سنا به رای گذاشته شود.

کاخ سفید که از حامیان اصلی مذاکرات هسته‌ای آمریکا با ایران به شمار می آید اعلام کرده است تصویب چنین لایحه‌ای می تواند مذاکرات بر سربرنامه هسته‌ای ایران را به خطر بیاندازد.

همچنین باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا و سرپرست کمیته روابط خارجی سنا گفته بود در حال کارکردن روی لایحه‌ای است که به کنگره اجازه می‌دهد پیش از آنکه اوباما بتواند هرگونه توافق نهایی با ایران امضا کند درباره آن اظهارنظر کند.

بر اساس قوانین آمریکا در صورت حصول توافق نهایی میان ایران و گروه 1+5‌ این توافق نیازی به تصویب کنگره ندارد اما اوباما برای لغو کامل تحریم‌های اعمال شده علیه ایران نیازمند موافقت قانونگذاران است.

بر اساس این گزارش دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 قرار است 18 ژانویه در ژنو برگزار شود.

به گزارش ایسنا، ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا،‌ روسیه، چین، انگلیس ،‌فرانسه و آلمان بیش از یک سال است که به منظور پایان دادن به اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای ایران و چگونگی لغو تحریم‌های این کشور وارد مذاکرات جامع شده‌اند.

غرب به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کند. این در حالی است که ایران این اتهامات را بی‌اساس و ساختگی خوانده و تاکید می‌کند برنامه هسته‌ای ایران ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد و سلاح هسته‌ای در دکترین نظامی ایران هیچ جایگاهی ندارد.

انتهای پیام

کد N666398