عفو بین‌الملل: اوضاع در شرق اوکراین در آستانه فاجعه است

اوكراين

عفو بین‌الملل اعلام کرد، اوضاع شرق اوکراین در آستانه یک فاجعه بشری است به طوری که ساکنان این مناطق برای دسترسی به غذا و دارو با چالش جدی مواجه هستند.

عفو بین‌الملل اعلام کرد، اوضاع شرق اوکراین در آستانه یک فاجعه بشری است به طوری که ساکنان این مناطق برای دسترسی به غذا و دارو با چالش جدی مواجه هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، عفو بین‌الملل اعلام کرده که سالخوردگان در منطقه شمال اوکراین به شدت بابت سیاست‌های کی‌یف دچار ضربه و آسیب شده‌اند و مردم در لوهانسک و دونتسک از نظر مالی در مضیقه هستند.

دنیس کریووشیف، معاون رئیس امور آسیای مرکزی و اروپا در عفو بین‌الملل با اعلام اینکه بازنشستگان و سالخوردگان بیش از دیگران در نواحی شرقی اوکراین جمعیت آسیب‌پذیر را تشکیل می‌دهند، گفت: اگر چه هنوز زود است که اوضاع را یک فاجعه انسانی بخوانیم اما این مناطق در آستانه چنین وضعی قرار گرفته‌اند.

در همین حال کمیسیونر عالی آوارگان سازمان ملل نیز نگرانی عمیق خود را بابت اوضاع سالخوردگان ابراز کرده و به تصمیم خطرناک کی‌یف درباره انتقال پرداختی‌های بازنشستگان و خدمات درمانی به مناطق تحت کنترل دولت اشاره کرد.

ویلیام اسپیندلر، سخنگوی کمیسیونر عالی آوارگان سازمان ملل گفت: هیچ‌کس قادر نیست تا منزلش را در مناطق شرقی ترک کند و به مناطق تحت کنترل دولت کی‌یف برود.

براساس آمارهای سازمان ملل، 5.2 میلیون در اوکراین در مناطق شرقی ساکنند و از این تعداد 1.4 میلیون تن در شرایط بسیار آسیب‌پذیر هستند و به کمک فوری نیاز دارند.

معاون رئیس بخش آسیای مرکزی و اروپای عفو بین‌الملل همچنین به این مساله تاکید کرد که "ارسال کمک‌ها به جنوب شرق اوکراین به خاطر اوضاع نامساعد درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان آنچنان که باید به خوبی صورت نمی‌گیرد. علاوه بر این، تلاش برای ایجاد شرایط غیرقابل تحمل یک بازی جدید در جنگ است و گرسنه نگه داشتن غیرنظامیان یک روش جنگی محسوب می‌شود که خود جنایت جنگی است."

گزارش‌های جدید دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل نشان می‌دهد که 640 هزار تن مجبور شده‌اند از خانه‌شان بگریزند و 594 هزار هم به عنوان پناهنده اوکراین را ترک کرده‌اند.

در همین حال، گروه‌های حقوق بشری و کمک‌رسان دیگری تلاش کرد‌ه‌اند تا توجهات را نسبت به زوایای نامساعد جنگ در اوکراین جلب کنند به طوری که صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) تخمین می‌زند بیش از 1.7 میلیون کودک به خاطر بحران در اوکراین تاثیر گرفته‌اند و دست‌کم 130 هزار کودک نیز آواره هستند.

علاوه بر این، 150 مدرسه در دونتسک تعطیل شده و حدود 50 هزار کودک در سپتامبر به مدرسه بازنگشتند؛ چون مدارس آنها یا تخریب یا به دلایل امنیتی بسته شده است. همچنین 32.4 میلیون دلار برای کمک به نجات کودکان در زمستان نیاز است.

سازمان بهداشت جهانی نیز نسبت به شرایط بسیار بد درمانی و بهداشتی در جنوب شرق اوکراین هشدر داد.

صلیب سرخ اوکراین نیز نسبت به یک فاجعه بشری در جنوب شرق اوکراین هشدار داده و خواستار تخلیه و بیرون برده شدن تمام کودکان از مناطق جنگی در این کشور شد.

همچنین در یک نظرسنجی جدید در اوکراین مشخص شد که اکثریت اوکراینی‌ها ممکن است تمایلی به کمک به آوارگان نداشته باشند که این خود نشان‌دهنده تنش فزاینده در این کشور است. 54 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردند که از کمک به آوارگان امتناع می‌کنند و معتقدند که این بر عهده کشور است نه اشخاص و تنها 16.8 درصد گفتند که این درگیری باید از طریق مذاکرات صلح حل و فصل می‌شود.

انتهای پیام

کد N666291