مظنونان حمله پاریس در فهرست پرواز ممنوع آمریکا بودند

فرانسه

یک مقام ارشد امنیتی آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است دو برادری که مقام‌های فرانسوی به عنوان مظنون‌های اصلی حمله به نشریه شارلی ابدو از آنها نام برده‌اند، در فهرست ممنوع پرواز این کشور بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) یک مقام دیگر آمریکایی به همین خبرگزاری گفته است یکی از این دو برادر، "سعید کواشی" ۳۴ ساله، پیش از این به یمن سفر کرده است.

پلیس فرانسه در حال بررسی گزارش‌هایی مربوط به سفر سه سال پیش سعید کواشی به یمن است تا مشخص شود دیدار او با شاخه القاعده در یمن حقیقت دارد یا نه.

برخی شاهدان عینی گفته‌اند حمله‌کنندگان به دفتر روزنامه ادعا کرده بودند که با گروه القاعده‌ در یمن ارتباط دارند.

مقام‌های آمریکایی در این زمینه که چه چیزهایی دیگری درباره سعید کواشی و برادرش "شریف" می‌دانند مهر سکوت بر لب زده‌اند.

فرماندار یک استان جنوبی یمن نیز به این خبرگزاری گفته است چهار شهروند فرانسه در چهار ماه اخیر از یمن اخراج شده‌اند. احمد عبدالله المجید گفته است نام این چهار نفر را نمی‌داند و هیچ ارتباط تایید شده‌ای میان آنها و حمله به شارلی ابدو وجود ندارد.

به گزارش بی.بی.سی حضور نام افراط‌گرایان در فهرست پرواز ممنوع موضوعی غیرعادی نیست. شریف کواشی به خاطر همکاری با شبه‌نظامیانی که در عراق با آمریکا می‌جنگندند ۱۸ ماه در زندان بوده است.

بیش از ۸۸ هزار نیروی امنیتی در سراسر فرانسه مستقر شده‌اند و تصویر برادران کواشی به ذکر عبارت "مسلح و خطرناک" میان مردم توزیع شده است.

در حمله روز چهارشنبه، دوازده نفر از جمله چهار تن از کارکنان نشریه و دو مامور پلیس جان خود را از دست دادند. هنوز هیچ گروهی رسما مسئولیت حمله دیروز را نپذیرفته اما کارشناسان ارتباط مهاجمان را با داعش محتمل‌تر می‌دانند.

انتهای پیام
کد N666065