وزیر اطلاعات: رسالت اصلی پیامبر (ص) رشد فضیلت انسانی در جوامع بود

پيامبر اكرم ص ,وزير اطلاعات,ميلاد پيامبراعظم ص

وزیر اطلاعات گفت: منحصرا رشد علمی جوامع ماموریت پیامبر(ص) نبود بلکه بستری برای رشد فضائل انسانی در میان جوامع فراهم نمودند و ایشان رسالت اصلی خود را رشد فضیلت انسانی در جوامع معرفی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدمحمود علوی، شامگاه پنجشنبه در آیین اختتامیه نخستین کنگره ملی امامزاده جعفر(ع) شهرستان پیشوا گفت: رسول گرامی اسلام(ص) زمانی به رسالت مبعوث شدند که بدترین وضعیت در سرزمین عربستان حکمفرما بود، مردم اهل علم و فکر نبودند و تعداد کسانی که می‌توانستند بخوانند ناچیز و افرادی که قادر به خواندن و نوشتن بودند کمتر از تعداد انگشتان دو دست بود و در این محیط نبی مکرم اسلام(ص) به دنیا آمد، رشد یافت و پرچم‌دار نهضتی عظیم شد.

علوی افزود: در دیگر نقاط دنیا از جمله روم و ایران که ابرقدرت های آن زمان محسوب می شدند، وضعیت بهتر از عربستان نبود، در ایران بساط علم و دانش پهن بود ولی به هر کس اجازه تحصیل علم و دانش نمی‌دادند و علم مخصوص موبدزادگان و شاهزادگان بود و سایر مردم، فرزندان کشاورزان ، پیله وران و صنعتگران اگر از بالاترین استعداد هم برخوردار بودند اجازه تحصیل نداشتند.

وزیر اطلاعات افزود: در روم آن زمان نیز حکام انسان‌ها را در مقابل درندگان می‌انداختند تا با دیدن دریده شدن آنان لذت ببرند و به این حرکت ددمنشانه خود افتخار می‌کردند.

علوی گفت: در محیطی که دختران را زنده به گور می‌کردند، با شمشیر گردن هم را می‌زدند و انواع جنایات و آلودگی را مرتکب می شدند ، پیامبر اسلام نشو و نمو یافت و به بعثت رسید و با بعثت خود انقلابی عظیم به پا کرد که اگر این حرکت عظیم نبود پس از هزار سال در ایران مانند زمان هخامنشان ، اشکانیان و ساسانیان وضعیت ادامه پیدا می‌کرد .

علوی گفت : از شروع سلطنت کورش تا یزدگرد سوم ساسانی چه تحولی در ایران به وجود آمد بود و چند دانشمند ایرانی را می توان ذکر کرد و یا در سرزمین های روم ، مصر، مغرب ، تونس و دیگر مناطق از چند دانشمند می توان اسم برد که درس خوانده و به کسب علم پرداختند.

وزیر اطلاعات افزود : دانشمندان منصف اروپایی به این واقعیت اذغان کرده‌اند که اگر امروز آنان از تمدن، صنعت، رشد علمی و دانش برخوردارند، آن را مدیون پیامبر اسلام (ص) هستند چون اگر پیامبر اسلام نیامده بود وضعیت ایران ، عربستان و روم به هم نمی‌خورد و سفره علم و دانش در جهان پهن نمی‌شد.

علوی گفت: حکمت گم شده مومن است و باید به سراغ آن رفت و به دست آورد.

وزیر اطلاعات اظهار داشت: وقتی دیدگاه نبی مکرم اسلام(ص) وارد ایران و روم شد، اندیشمندانی نظیر ابوعلی سینا ، ابوریحان ، رازی و محدثینی مانند شیخ کلینی ، شیخ صدوق ، خواجه نصیر الدین و ملاصدرا سر برآورده و پیشرفت علمی ایران را باعث شدند.

علوی افزود: این دیدگاه در آندلس باعث شد که حوزه های علمی در سرزمین‌های جهان رشد کرده و به کشورهای فرانسه و دیگر کشورها رفته و مقدمات تحولات علمی در اروپا به وجود آید .

علوی تصریح کرد: رسول اسلام(ص) فقط برای اینکه علم و دانش رشد پیدا کند بعثت خود را آغاز نکرد و منحصرا رشد علمی جوامع ماموریت ایشان نبود بلکه بستری برای رشد فضائل انسانی در میان جوامع فراهم نمودند و ایشان رسالت اصلی خود را رشد فضیلت انسانی در جوامع معرفی کردند .

وزیر اطلاعات گفت : کسانی که فرهنگ ناب اسلام را درک کردند آستین را بالا زدند و با جان خود باعث شدند تا این فرهنگ و اسلام ناب انسان ساز زنده بماند که امامزادگان واجب التعظیم از این دست افراد هستند.

حجت الاسلام و المسلمین علوی بر مزار شهید اردستانی حاضر و به مقام والای شهدا ادای احترام کرد. دیدار با خانواده شهیدان جنیدی و شهید قمی از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

انتهای پیام

کد N666047