ملا عمر همچنان در فهرست افراد تحت تعقیب آمریکا است

واحدمرکزی خبر نوشت:

یک مقام دولت آمریکا روز پنجشنبه گفت اگرچه نیروهای آمریکایی دیگر با جدیت اعضای گروه طالبان در افغانستان را تعقیب نمی کنند اما نام ملا عمر سرکرده طالبان از فهرست برنامه جایزه برای عدالت وزارت امور خارجه آمریکا خارج نشده است.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از واشنگتن ، این مقام وزارت امور خارجه آمریکا افزود :« تاکنون هیچ نهاد معتبر آمریکایی به برنامه جایزه برای عدالت اعلام نکرده است که ملا عمر دیگر تهدیدی برای اتباع آمریکا ، اموال و دارایی های آنها و منافع واشنگتن نیست. جایزه 10 میلیون دلاری برای سر ملا عمر همچنان به قوت خود باقی است. هنوز چیزی تغییر نکرده است.»
وی تصریح کرد برغم این واقعیت که نظامیان آمریکایی در ماموریت جدید خود در افغانستان عملا اعضای طالبان را هدف قرار نخواهند داد ‌، اما نام ملا عمر همچنان در فهرست برنامه جایزه برای عدالت وجود دارد.
نیروهای ائتلافی تحت رهبری آمریکا پس از 13 سال رسما به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان دادند و ماموریت نیروی بین المللی کمک به برقراری ثبات و امنیت در افغانستان موسوم به ایساف در حال تغییر به یک ماموریت حمایتی از نیروهای ارتش و پلیس افغان است. این تغییر ماموریت در افغانستان با گذشت بیش از یک دهه از سرنگونی رژیم طالبان در این کشور توسط یک ائتلاف بین المللی انجام می شود. آمریکا و متحدانش رژیم طالبان را متهم کردند به طراحان حملات 11 سپتامبر سال 2001 به شهرهای آمریکا پناه داده است و پس از آن حمله به افغانستان را برای سرنگون کردن این رژیم آغاز کردند.
اکنون قرار است حدود 13 هزار نیروی خارجی که اکثر آنها از نیروهای آمریکایی هستند براساس یک ماموریت جدید دو ساله با نام « حمایت قاطع » در افغانستان باقی بمانند تا در زمینه آموزش نیروهای امنیتی افغان برای مقابله با شورشیان در افغانستان کمک کنند.
برنامه جایزه برای عدالت آمریکا در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد ملا عمر به علت پناه دادن به اسامه بن لادن سرکرده سابق شبکه القاعده و برخی دیگر از اعضای این شبکه پیش از حملات 11 سپتامبر سال 2001 ، در فهرست این برنامه قرار گرفته است.
این منبع وزارت امور خارجه آمریکا گفت با این حال ملا عمر تحت تعقیب ترین فرد در فهرست پلیس فدرال آمریکا ( اف بی آی ) نیست زیرا هرگز در سطح فدرال علیه وی اعلام جرم نشده است.
وی افزود شاید به این علت علیه ملا عمر اعلام جرم نشده که وی به طور مستقیم در برنامه ریزی برای حمله تروریستی علیه آمریکا دست نداشته است اما با این حال وزارت دادگستری آمریکا باید چنین توضیحی را تایید کند.

4949

کد N665838