از سرگیری فعالیت نیروگاه کاشیوازاکی کاریوا در هاله‌ای از ابهام

شرکت تپکو درخواست آغاز فعالیت نیروگاه هسته‌ای کاشیوازاکی کاریوا، بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای ژاپن به سازمان نظارت بر فعالیت هسته‌ای ژاپن ارجاع داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری رویترز، هیروهیکو ایزومیدا، فرماندار منطقه نیگاتا ژاپن که نیروگاه هسته‌ای کاشیوازاکی کاریوا در آن قرار دارد در این باره گفت: با توجه به این که شرکت توکیو الکتریک هنوز نتوانسته است شرایط نیروگاه فوکوشیما را به حالت اولیه بازگرداند ایزومیدا که دارای حق وتو در مورد فعالیت‌های هسته‌ای شرکت توکیو الکتریک است در این باره افزود: این شرکت در مورد مشخص کردن عامل حادثه نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما فعالیت‌های لازم را انجام نداده است.

نیروگاه هسته‌ای کاشیوازاکی کاریوا که واقع در 300 کیلومتری شمال توکیو است دارای 7 راکتور هسته‌ای و بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای ژاپن است.

وقوع سونامی در سال 2011 باعث خرابی پمپ سردکن راکتور هسته‌ای نیروگاه فوکوشیما متعلق به شرکت توکیو الکتریک و نشت مواد رادیواکتیو شد که خطرناکترین حادثه هسته‌ای پس از حادثه چرنوبیل در سال 1986 لقب گرفت.

پس از بروز این حادثه فعالیت همه 48 راکتور هسته‌ای ژاپن برای انجام بازرسی‌های ایمنی توسط سازمان نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ژاپن که پس از فاجعه فوکوشیما تشکیل شد، متوقف شده است.

شرکت پتکو (توکیو الکتریک) در خواست آغاز فعالیت نیروگاه هسته‌ای کاشیوازاکی را به سازمان نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ژاپن ارائه کرده است،‌ اگر چه هنوز تصمیمی در این باره اتخاذ نشده است.

این در حالی است که دو راکتور هسته‌ای شرکت کیوشوالکتریک تقریباً تمامی فیلترهای ایمنی را با موفقیت پشت سر گذاشته است و قرار است تا سال آینده فعالیت این دو راکتور هسته‌ای آغاز شود.

ایزومیدا، وزیر پیشین تجارت ژاپن که یکی از منتقدان اصلی عملکرد شرکت تپکو است؛ هم اکنون از سوی دولت تحت فشار قراردارد تا موضع خود را با مواضع شیزوآبه، نخست‌وزیر ژاپن که اخیراً‌ بارها اعلام کرده است فعالیت هسته‌ای ژاپن باید از سرگرفته شود، هماهنگ کند.

انتهای پیام

کد N664757