چین، ونزوئلا را از باتلاق اقتصادی نجات می دهد

سیاسی

یک رسانه غربی از احتمال نجات ونزوئلا از باتلاق اقتصادی از سوی چین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آسوشیتد پرس در گزارشی تحت عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا در پی نجات اقتصاد ورشکسته خود در سفر به چین است، نوشت نیکلاس مادورو روز گذشته با شی جینپینگ رهبر چین درباره تقویت اقتصاد این کشور آمریکای جنوبی در پی سقوط بهای نفت گفتگو می کند.

در همین رابطه شی جینپینگ با اشاره به اهمیت روابط دوجانبه چین و ونزوئلا اعلام کرد که دو کشور در پی ارتقای سطح همکاریهای استراتژیک در تمام زمینه ها هستند.

هنوز گزارشی در زمینه میزان وام چین به ونزوئلا منتشر نشده است اما مادورو یکشنبه گذشته اعلام کرد که در این سفر درباره همکاریها در زمینه اقتصادی، آموزشی و فنی گفتگو می کند.

"هونگ له یی" سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به احتمال کمک مالی پکن به دولت ونزوئلا تاکید کرد که پکن اهمیت ونزوئلا را به عنوان یک شریک درک می کند.

چین یکی از مهمترین شریکان اقتصادی ونزوئلا است به طوریکه پکن چندی قبل با اعطای وامی به ارزش 42 میلیارد دلار به کاراکاس موافقت کرد.

اقتصاد ونزوئلا تا حد زیادی به نفت وابسته است به طوریکه این کشور 96 درصد از درآمدهای خارجی خود را از راه فروش نفت تامین می کند. بهای نفت در چند ماه اخیر سقوط چشمگیری داشته و در آخرین روزهای سال گذشته میلادی به کمتر از 50 دلار نیز رسید و همین امر مشکلاتی را برای کشورهای تولید کننده نفت به وجود آورد.

بر اساس این گزارش، مادورو پس از پایان سفر چین، به چند کشور تولید کننده نفت که عضو اوپک هستند سفر خواهد کرد. خبرگزاری فرانسه اشاره ای به نام کشورهایی که مادورو به آنها سفر می کند نکرده است.