ملاوردی در نشست خبری:

پیشنهاد ذکر توافق مبنی بر بیمه زنان خانه دار در دفترچه های عقد

سیاسی

معاون رئیس جمهور در امور زنان گفت: به وزارت دادگستری پیشنهاد دادیم که به صورت شروط ضمن عقد می توانیم در دفترچه های عقد توافقی را مبنی بر بیمه زنان خانه دار ذکر کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، شهیندخت ملاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان پس از نشست امروز دولت در جمع خبرنگاران، گفت: به عنوان ماموریت معاونت اعتدال و تعادل و توازن بین کار و زندگی این مسئله را تعریف می کنیم که همان طور که دولت و نظام به دنبال توسعه متوازن هستند در حوزه زنان و خانواده نیز به تعادل نیاز داریم.

وی افزود: نقش های چندگانه زنان از جمله همسری، کارمندی، مادری و ... به عنوان یک فعال اجتماعی باید متوازن شود و وظیفه دولت و نظام است که این شرایط را فراهم کند.

ملاوردی گفت: یک بررسی تحقیقی انجام دادیم و مروری بر منابع داشتیم و اکنون این طرح که در دستور کار سازمان ملل نیز هست، یافته های خوبی به دست آورده و از هر فرصتی برای به کرسی نشاندن این موضوع در قانون خدمات کشوری استفاده می کنیم.

وی همچنین به لایحه کاهش ساعت کار خانم های شاغل با شرایط خاص که در دولت قبل به مجلس رفته بود نیز اشاره کرد و گفت: این قانون شامل خانم هایی می شود که بچه های زیر ۷ سال و همسر معلول و صعب العلاج دارند که در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسیده، نظر ما این بود که به تمام کارمندان زن و مرد که دارای همسران معلول هستند تعمیم داده شود که رای نیاورد و به هر حال اکنون این طرح در نوبت صحن مجلس است.

ملاوردی تصریح کرد: آقای نوبخت اهتمام ویژه ای نسبت به برنامه ششم دارد و دستور همکاری لازم در شورای برنامه ریزی را داده است و امیدواریم بحث زنان جایگاهی پیدا کند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان در مورد بحث مهدکودک ها نیز اظهار داشت: به طور موازی و همزمان موضوعاتی را دنبال می کنیم که به ضرر زنان شاغل نباشد که از آن جمله بحث مهدکودک در داخل و همجوار ادارات است.

وی همچنین بیان کرد: گزارش های مربوط به بررسی اشکال خشونت خانگی در ۸ استان کشور که همزمان با روزن جهانی رفع خشونت علیه زنان مطرح شده بود نیز مورد بررسی قرار دادیم. اخبار مستندی در اختیار داریم که این پروژه از بین رفته است، البته به این معنا نیست که هیچ نمونه ای نباشد. حتما پیگیر هستیم با توجه به سرمایه ای که برای این پروژه شده به عنوان یک سند ملی از آن استفاده کرد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان همچنین درباره بیمه زنان خانه دار بیان کرد: کارشناسان راه های مختلفی را در این مورد بررسی کردند. لایحه به دفتر رئیس جمهور رفته و برای پیگیری ارجاع داده شده که در این لایحه ۴ مورد را به صورت موازی پیش بینی کرده ایم که هر مورد به نتیجه نرسید به شکل دیگری اقدام شود.

ملاوردی افزود: به وزارت دادگستری نیز پیشنهاد دادیم که به صورت شروط ضمن عقد می توانیم در دفترچه های عقد توافقی را مبنی بر بیمه زنان خانه دار ذکر کنیم. حتی در صورتی که این امکان مهیا نشد می توان در قبال بذل مهریه و تقلیل آن که اکنون برخی از زوج ها بعد از ازدواج در قبال شراکت مالی یا امور دیگر انجام می دهند را به این موضوع تعمیم دهیم و بذل یا تقلیل مهریه را در قبال بیمه زنان خانه دار و تقبل همسر برای پرداخت هزینه ماهانه بیمه قرار دهیم.