یک گروه حقوق بشری: آمریکا استفاده از شکنجه را در این کشور ممنوع کند

مرکز حقوق بشری عدالت و پاسخگویی اعلام کرد، ایالات متحده آمریکا باید آنچه خودش موعظه می‌کند، رعایت کرده و استفاده از شکنجه را ممنوع کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مرکز "عدالت و پاسخگویی" (CJA) اعلام کرد: آمریکا همواره تلاش می‌کند تا مطمئن شود دیکتاتورها و تروریست‌های سراسر جهان مرتکب جرمی علیه بشریت نمی‌شوند که این شامل شکنجه نیز می‌شود. این در حالی است که آمریکا خودش نیز باید در داخل کشورش این استانداردها را رعایت کند.

"دیکسون اسبورن،" مدیر این مرکز حقوق بشری با اشاره به گزارش سنا درباره شکنجه‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گفت: آمریکا باید به گزارش سنا توجه کند و استفاده از شکنجه را ممنوع اعلام کند. اریک هولدر، دادستان کل آمریکا نیز باید بر اساس گزارش سنا، تحقیقات جنایی را آغاز کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: برقراری عدالت نیازمند مسوولیت‌پذیری است. یک نفر نمی‌تواند به سمت جلو حرکت کند، بدون آنکه به جرایم گذشته خود اذعان کرده و آنها را بپذیرد.

در گزارش سنا از عملکرد سیا که نوامبر 2014 منتشر شد، آمده است که تکنیک‌های بازجویی این سازمان موثر نبوده و در عین حال خشونت استفاده شده در این تکنیک‌ها بسیار بیشتر از چیزی بوده که مقامات اذعان کرده‌اند.

در این گزارش به تعامل سازمان سیا با کاخ سفید، وزارت دادگستری، کنگره و دیگر نهادهای آمریکایی اشاره و گفته شده که سیا در بسیاری از تعامل‌ها اطلاعات نادرست و غیرکافی در اختیار قرار داده است. اوباما در واکنش به انتشار این گزارش گفت که روش‌های مبتنی بر شکنجه در بازجویی‌ها که در گذشته استفاده شده، باید کنار گذاشته شود.

دایان فاینستاین، رییس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در اظهارات خود هنگام انتشار این گزارش در نوامبر گفت: هشت سال پیش متوجه شدیم که سیا از تکنیک‌های به اصطلاح پیشرفته در بازجویی‌ها استفاده می‌کند و در این خصوص گزارش درستی به کنگره ارائه نشده است. سیا در این اقدامات از مامورانی استفاده کرده که سابقه خشونت و سوءاستفاده دارند. همچنین در بازجویی‌ها بر خلاف اظهارات رییس وقت سیا، متهمان مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.

گزارش مهم کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا درباره کاربرد شکنجه در بازجویی سیا از مظنونان در "جنگ علیه تروریسم" بعد از مدت‌ها تاخیر منتشر ‌شد. در این گزارش آمده است که این شیوه‌ها به اطلاعات مهم و قابل پیگیری منجر نشده و جزئیات به دست آمده از این بازجویی‌ها در دفاع از امنیت ملی آمریکا کلیدی نبوده است.

گزارش منتشر شده صرفا خلاصه‌ای از تحقیق 6700 صفحه‌ای این کمیته است. رئیس کمیته اطلاعاتی سنا هم‌زمان با انتشار نتیجه تحقیق چند ساله این کمیته گفته بود، گزارش نتیجه بررسی دست‌کم 19 بازداشتگاه مخفی سیا در کشورهای ثالث و بازجویی دست‌کم 119 تن با شیوه‌های خشن که در مواردی به شکنجه تبدیل شده است.

فاینستاین در ارائه نتیجه گزارش گفته بود: واژه شکنجه به هر معنای معمولش تفسیر شود نتیجه آن است که بازداشتی‌های سیا شکنجه شده‌اند. شیوه‌های به کار رفته شامل محرومیت از خواب، سیلی و کوبیدن فرد به دیوار، جای دادن بازداشتی در جعبه‌های کوچک، نگهداری فرد در انزوا و تهدید مدام به مرگ بوده است. بر اساس این گزارش از شیوه القاء حس خفگی در بازجویی سه تن از بازداشت‌شدگان استفاده شده است و بسیاری از بازداشت‌شدگان دچار مشکلات روانی شده‌اند.

انتهای پیام

کد N663391