سفر قریب‌الوقوع وزیر خارجه مصر به مراکش

مصر

با هدف حل و فصل تنش در روابط قاهره و رباط، وزیر خارجه مصر ظرف چند روز آینده به مراکش می‌رود.

با هدف حل و فصل تنش در روابط قاهره و رباط، وزیر خارجه مصر ظرف چند روز آینده به مراکش می‌رود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، منابع آگاه در مراکش اعلام کردند که احمد ایهاب، سفیر مصر در مراکش به وزارت خارجه این کشور اعلام کرده سامح شکری،‌ وزیر خارجه مصر قصد دارد با هدف حل بحران دو کشور به رباط سفر کند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز به نقل از یک منبع در وزارت خارجه مراکش تاریخ این سفر را 18 ژانویه (28 دی) اعلام کرد.

محمد سعد العلمی، سفیر مراکش در مصر نیز در مورد حضورش در مراکش گفت که تنها رای دیدار با خانواده‌اش به مراکش بازگشته و هیچ دلیل و انگیزه سیاسی ندارد. این در حالی است که خبرگزاری رسمی الشرق الاوسط به نقل از احمد عیسی، معاون سفیر مراکش در مصر اعلام کرد که سعد العلمی خواستار سفر به مراکش و تعیین تاریخی برای این سفر پیش از بالا گرفتن جنجال‌های رسانه‌ای میان دو کشور شده است.

روابط دو کشور مصر و مراکش به دنبال پخش دو گزارش از تلویزیون رسمی مراکش از پنج شنبه گذشته متشنج شد. در این دو گزارش عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، رهبر "کودتا" و محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده رئیس جمهور منتخب این کشور توصیف شده بودند.

چند روز پیش، یکی از مسئولان وزارت خارجه مراکش اعلام کرد که هماهنگی دو کشور مصر و الجزایر برای حمایت از جبهه پولیساریو وحمایت مداوم رسانه‌های مصری به دولت مراکش، ‌دو دلیل اصلی تغییر لحن تلویزیون رسمی مراکش در مورد رهبران فعلی مصر بوده است.

مصطفی الخلفی، وزیر ارتباطات و سخنگوی دولت مراکش در پاسخ به اتهاماتی که نمایندگان مخالف این اقدام به او نسبت داده‌اند با رد این اتهام گفت: این اقدام را برای حفظ حق آزادی شبکه‌های تلویزیونی مراکش انجام نمی‌دهم و پخش این گزارش نشان دهنده این آزادی است.

به دلیل اینکه تاکنون به صورت رسمی دلایل بروز این بحران تحلیل و تفسیر نشده برخی تحلیل‌گران سیاسی و رسانه‌ای مراکش دلایل حملات رسانه‌های این کشور به مسئولان این کشور را بیان نکرده‌اند.

الموساوی العجلاوی، تحلیل‌گر سیاسی مراکش اعلام کرد که رسانه‌های مصر ویژه چند شبکه تلویزیونی خاص نسبت به محمد ششم، پادشاه مراکش توهین کرده‌اند و طبیعی است که رباط پاسخ بدهد.

انتهای پیام

کد N663339