الوطن سوریه: عربستان، قطر و امارات باعث شکست طرح پایان اشغال فلسطین شدند

فلسطين

یک منبع دیپلماتیک در نیویورک اعلام کرد: کسی که روند تصمیم پایان اشغالگری اسرائیل را که به نمایندگی از اردن مطرح شد ناکام گذاشت کشورهای عربی بودند نه آمریکا.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه الوطن سوریه، یک دیپلمات در نیویورک که خواست نامش فاش نشود در خصوص پیش نویس قطعنامه اخیر فلسطین به شورای امنیت و عدم تصویب آن اعلام کرد: درست است که آمریکا تلویحا این پیش نویس را وتو کرد اما نمی‌خواست که با جلوگیری از اجرای این پیش نویس انتقاد کشورهای عربی مسلمان را نسبت به خود برانگیزد چرا که این کشور خواهان حفظ نقش اصلی خود به عنوان میانجی بین فلسطین و اسرائیل است پس به جای این کار از کشورهایی همچون عربستان، قطر و امارات خواست تا مانع تصویب این پیش نویس شوند.

این منبع افزود: این سه کشور عربی با استفاده از نفوذ مالی خود در دیگر کشورها از جمله آفریقا از آن‌ها خواستند تا به پیش نویس رای ندهند و به همین خاطر این پیش نویس نتوانست آرای مورد نیاز را کسب کند.

پیشتر شورای امنیت پیش نویس قطعنامه فلسطین برای پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی را به رای گذاشت که آمریکا و استرالیا با وتوی خود مانع تصویب این پیش نویس شدند.

پیش نویسی که زمان 12 ماه را برای برقرار مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل تعیین کرده بود.

این منبع در پایان اعلام کرد: در واقع کشورهای عربی مذکور با برقراری تماس‌هایی با کشورهایی که حق رای گیری دارند آن‌ها را تشویق کردند تا به این پیش نویس رای نداده و با آن مخالفت کنند.

انتهای پیام

کد N663284