موگرینی:

اقدام اسرائیل در مسدود کردن دارائی های فلسطینیان نقض پیمان اسلو است

سیاسی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در انتقاد از اقدام رژیم صهیونیستی در مسدود کردن درآمدهای مالیاتی تشکیلات خودگردان، این اقدام تل آویو را نقض پیمان اسلو دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، "فدریکا موگرینی" با بیان این مطلب در ادامه گفت: از هر دو طرف می خواهیم از دست زدن به اقداماتی که موجب بدتر شدن اوضاع می شود خودداری کنند. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: تصمیم کابینه اسرائیل برای متوقف کردن انتقال درآمدهای مالیاتی به تشکیلات خودگردان بر خلاف پروتکل پاریس که بخش اقتصادی پیمان اسلو محسوب می شود است. 

پیمان اسلو یا قرارداد اسلو ، یا بیانیه اعلام اصول اولویت‌های موقت دولت خودگردان یا بیانیه اعلام اصول ، اولین توافق مستقیم ساف (سازمان آزادی بخش فلسطین) با اسرائیل محسوب می‌شود. این پیمان در پی انتفاضه اول فلسطین منعقد شد. این قرارداد گزینه مذاکرات را در مقابل مقاومت خلق کرد و زمینه تشکیل دولت خودگردان را فراهم نمود.

در پی ادامه انتفاضه اول فلسطین که در سال 1987م آغاز شده بود ، کنفرانس مادرید 1991م شکل گرفت. مذاکرات منتهی به پیمان اسلو ، نتیجه کنفرانس مادرید بود. این مذاکرات به صورت سری در بنیاد فافو در اسلو ، واقع در نروژ انجام شد و در 20 آگوست 1993 به پایان رسید. پس از آن در یک مراسم رسمی در واشنگتن دی سی در 13 سپتامبر 1993 با حضور یاسر عرفات ، رئیس وقت ساف؛ اسحاق رابین ، نخست‌وزیر وقت اسرائیل و بیل کلینتون ، رئیس جمهور وقت آمریکا امضا شد.

کابینه اسرائیل از روز جمعه و در واکنش به اقدام تشکیلات خودگردان برای عضویت در دیوان کیفری بین المللی اقدام به مسدود کردن دارائی های مالیاتی تشکیلات خودگردان کرد؛ امری که با واکنش منفی آمریکا نیز مواجه شد.