شمخانی در کنفرانس مشترک با مشاور امنیت ملی افغانستان:

همکاری ایران و افغانستان علیه هیچ کشوری در منطقه نیست

سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:‌ همکاری‌های ایران و افغانستان علیه هیچ کشور ثالث منطقه‌ای نیست و حتما در جهت تامین امنیت است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی شمخانی در کنفرانس خبری مشترک با همتای افغانستانی خود تصریح کرد: ملت و دولت ایران همیشه ثبات و امنیت در افغانستان را به عنوان یک هدف اصلی و عمده در روابط دوجانبه و منطقه‌ای در نظر داشته است. متاسفانه امروز پس از خروج نیروهای بیگانه از افغانستان، پیرامون مقابله با کشت و تولید مواد مخدر که شاخه اصلی تامین منابع مالی تروریست‌هاست، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای مشاهده نمی‌شود و ما به عنوان یک تکلیف انسانی بر این باوریم که می‌توانیم به برادران خود در افغانستان کمک جدی و بنیادی کنیم.

وی با اشاره به مذاکرات دو روزه‌ خود با همتای افغانستانی‌اش گفت: در این مذاکرات درباره اوضاع منطقه و تشکیل مثلث تروریسم، مواد مخدر و تامین منابع مالی تروریسم و تنوع و تغییر ترکیب تروریسم، بحث و بررسی داشتیم. همچنین قرار شد در جهت توسعه و ثبات افغانستان و بهره‌مندی هر دو کشور از این ثبات در جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی و تنوع این فعالیت‌ها پیش رویم و ان‌شاءالله این سفر و جمع‌بندی صورت گرفته این روند آغاز خواهد شد و در نهایت امیدواریم بتوانیم به شکل یک توافق‌نامه کلی این همکاری را به امضا برسانیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه درباره برنامه مشترک دو کشور در مقابله با تروریسم گفت: در این رابطه نمی‌توانم در رسانه‌ها با جزئیات صحبت کنم اما باید بگویم که این مساله مهم‌ترین خطر در برابر ثبات و امنیت منطقه است.

وی همچنین روند افزایش تولید مواد مخدر و حجم زیر کشت آن را بسیار خطرناک دانست و افزود: تنوع تروریسم در افغانستان در مقطع آغازین سال 2015 به علاوه افزایش تولید مواد مخدر ترکیب متنوع‌تری پیدا کرده و به دلیل برخی از دخالت‌های غلط منطقه‌ای، این وضعیت نه‌تنها ثبات و امنیت افغانستان را تهدید می‌کند بلکه اهدافی را فراتر از مرزهای افغانستان دنبال می‌کند و طبیعتا با یک کار مشترک، کشورهایی که در معرض این خطر قرار دارند می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند.

شمخانی اظهار کرد: تجربه‌هایی که ایران در عراق و شامات دارد بسیار ذی‌قیمت است که می‌تواند در خدمت این کار مشترک در مقابله با تروریسم قرار گیرد.

شمخانی با بیان اینکه روابط ایران و افغانستان در بعد تاریخی، فرهنگی و زبانی فراتر از مسایل سیاسی و امنیتی است، خاطرنشان کرد: گستردگی ایران و راه داشتن آن به دریاهای آزاد و بهره‌مندی آن از خط ترانزیت بین‌المللی و بنادر گسترده فضای گسترده‌ای را برای همکاری اقتصادی میان ایران و افغانستان باز می‌کند. در عین حال در زمینه تامین انرژی، همکاری‌های مرزی و موضوع آب می‌توانیم به همکاری‌های بیشتری دست پیدا کنیم.

انتهای پیام

کد N662792