بودجه 2 میلیارد دلاری داعش در 2015 / 250 میلیون دلار مازاد بودجه

داعش

تروریست‌های داعش بودجه دو میلیارد دلاری را برای سال 2015 خود در نظر گرفته‌اند تا هزینه‌ دستمزدهای شبه‌نظامیان و غرامت به خانواده شبه‌نظامیان کشته‌ شده را پرداخت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شیخ ابو سعد الانصاری، از مسوولان عراقی داعش در گفت‌وگو با پایگاه قطری العربی گفت: علاوه بر بودجه دو میلیارد دلاری، شبه‌نظامیان داعش 250 میلیون دلار بودجه مازاد برای فعالیت‌های جنگی خود در نظر گرفته‌اند.

این بودجه برای اداره امور مناطقی که در عراق و سوریه در اشغال داعش است، در نظر گرفته شده و به گفته مسوولان داعش مازاد بودجه نیز برای مسائل نظامی و عملیات‌های این گروه صرف خواهد شد.

داعش این پول را در هنگام تصرف شهرهای بزرگی همچون موصل، تکریت و فلوجه در عراق و شهر رقه در سوریه به همراه سرقت از ده‌ها شهر کوچک و بزرگ دیگر بدست آورده است که طی آن مجموعا 62 بانک دولتی و خصوصی به چنگ داعش افتاد و پو‌ل‌های موجود در آنها به غارت رفت.

در این میان شعبه بانک مرکزی عراق در موصل بیشترین عایدات مالی را نصیب داعش کرده است. داعش همچنین منابع درآمدی دیگری را برای خود تعریف کرده است که از جمله آن فروش نفت، فروش آثار باستانی و حمله به کاروان‌های دولتی است که غالبا حامل حقوق کارکنان دولت در شهرهای مختلف هستند. همچنین این گروه تروریستی منابعی از طریق باج‌گیری از گروگان‌های خارجی و نیز کمک‌های حامیان مالی خود در کشورهای حوزه خلیج فارس بدست می‌آورد.

داعش بخش زیادی از بودجه خود را صرف امور مربوط به نظامیان خود می‌کند و ماهانه مبالغی بین 500 تا 650 دلار برای هر شبه‌نظامی خود در نظر گرفته است که این هزینه علاوه بر هزینه‌های غذا، پوشاک و دیگر احتیاجات آنهاست.

منابع درآمدزایی گروه تروریستی داعش که تاکنون مسوول قتل ده‌ها هزار تن بوده است، سال گذشته دستمایه گزارش نشریه اینترنشنال بیزنس تایمز شد و در بررسی آن، داعش جزو ثروتمندترین سازمان تروریستی جهان شناخته شد. طبق بررسی نشریه نیوزویک، داعش روزانه حدود شش میلیون دلار از سرقت، مالیات، گروگان‌گیری، فروش نفت و صادرات بازار سیاه و کمک حامیانش درآمد دارد.

انتهای پیام

کد N662420