هاشمی رفسنجانی: توسعه علم و پیشرفت در شرایط آزاداندیشی تحقق می‌یابد

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام,هاشمي رفسنجاني

رئیس هیأت مؤسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به نامگذاری دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: ما برای نامگذاری دانشگاه از دو پسوند "آزاد" و "اسلامی" استفاده کردیم تا فضای تعلیم و تعلم و آزاداندیشی را برای همگان در این دانشگاه بازتر کنیم که در ابتدا این چنین بود اما بعدها با مقرراتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی وضع کرده بود، از هدفمان دور شدیم.

به گزارش گروه دریافت خبر خرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در همایش معاونین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تبریک هفته وحدت، خاطرنشان کرد: ایجاد وحدت میان شیعه و سنی یکی از بزرگترین اهداف انقلاب اسلامی است که براساس اختلاف روایت تولد پیامبر(ص) بین شیعیان و اهل سنت، هفته وحدت را در تقویم مسلمانان تعبیه کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برگزاری چندین دوره کنفرانس وحدت در تهران، اظهار کرد: هر ساله جمع زیادی از بزرگان جهان اسلام در تهران جمع می‌شوند و در مورد مباحث وحدت‌آفرین میان شیعه و سنی بحث و تبادل‌نظر می‌کنند، اما تا به امروز نتایج وحدت‌آمیزی از آن ندیده‌ایم.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به حضور معاونان و مدیران فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از سراسر کشور در همایش معاونین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، آنها را افتخار این دانشگاه دانست و افزود: شما باید به عنوان متولیان فرهنگی کشور با اجرای برنامه‌های درست و سازنده به افرادی که نگران فرهنگ و عقاید اسلامی هستند، آرامش دهید.

وی تعبیر آیت‌الله وحید خراسانی درباره دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر اینکه «این دانشگاه محلی برای توسعه دانش و فرهنگ و آزاداندیشی بر مبنای اصول اسلامی است» را تعبیری جدی و از اهداف این دانشگاه توصیف کرد و خاطر نشان کرد: ما برای نامگذاری دانشگاه از دو پسوند "آزاد" و "اسلامی" استفاده کردیم تا فضای تعلیم و تعلم و آزاداندیشی را برای همگان در این دانشگاه بازتر کنیم که در ابتدا این چنین بود اما بعدها با مقرراتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی وضع کرده بود، از هدفمان دور شدیم.

رئیس هیأت امنا و هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر قید اسلامی برای این دانشگاه و اهمیت تعبیر آزادی در پسوند دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اگر افرادی تقیه کنند و جرأت نکنند افکار تازه خود را بگویند، این نه اسلامی است و نه آزاداندیشی.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: برای همه‌ی دنیا روشن و مبرهن است که توسعه علم و پیشرفت در شرایط آزاداندیشی تحقق می‌یابد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با ارائه تحلیلی از طرح مباحث و موضوعات مختلف آمیخته به کفر و شرک در صدر اسلام و تأکید بر روحیه انسانی و اسلامی پیامبر مکرم(ص) اظهار کرد: زندیق‌ها که به هیچ چیز اعتقاد نداشتند مسائل خود را با صدای بلند می‌گفتند.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه در دوران بزرگان اسلام به ویژه حضرت علی(ع) نیز فضای آزاداندیشی حاکم بود، گفت: در آن زمان نیز آن حضرت به همگان اجازه اظهارنظر ولو مخالفت را می‌دادند و به نزدیکان خود اجازه نمی‌دادند با افراد مخالف و معترض برخورد کنند.

وی با یادآوری خاطراتی از نگاه امام خمینی(ره) به مخالفت‌های علمی و نوع برخورد ایشان با مخالفان خاطر نشان کرد: یک بار امام بحث فلسفی را مطرح کرد و یکی از فضلا اعتراض کرد و تعابیر بدی درباره ملاصدرا بکار برد و امام راحل با روی گشاده در همان مجلس گفت «و ما ادرئک ملاصدرا!»

رئیس هیأت مؤسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به معاونان و مدیران فرهنگی حاضر در جلسه تصریح کرد: سعی کنید فضای دانشگاه را تا آنجایی که به شما مربوط می شود، به فضای تحقیق و پژوهش تبدیل کنید و گرفتار ترس، وحشت و تقیه نشوید. مدیران دانشگاه حق ندارند برای استادان و دانشجویان به خاطر طرح مباحث علمی و تحقیقاتی پرونده درست کنند و باید مراقب باشند که فضای علمی و تحقیقی - و نه تبلیغی- حاکم باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود با تأکید بر اهمیت حفظ وحدت شیعه و سنی و با بیان اینکه در حال حاضر دنیای اسلام گرفتار مصیبت بزرگ تفرقه شده است،اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با یک میلیون و 700 هزار دانشجو و 63 هزار استاد می‌تواند در این زمینه نقش بزرگی ایفا کند.

وی به جنایات اخیر گروه‌های تکفیری و افراطی در اطراف اقیانوس اطلس و به آتش کشیدن مسجدی در جنوب فیلیپین اشاره و تصریح کرد: این گروه‌ها خیلی عقب‌مانده و متحجر هستند و از افراد عصر حجر نیز عقب‌افتاده‌تر هستند.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه جناب می‌کنند، گفت: متأسفانه این گروه ها به حدی وحشت و رعب در کشورهای مختلف ایجاد کردند که دولت ها هم جرأت نمی کنند وارد شوند و با آنها مبارزه نمایند.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با بیان اینکه یک چهارم جمعیت و کشورهای دنیا در اختیار مسلمانان قرار دارد، بیان کرد: اگر مسلمانان با هم وحدت و یکدست باشند، از قدرت وصف ناپذیری برخوردار خواهند بود که هیچ گروهی توان مقابله با آنها را نخواهد داشت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از افراط به عنوان ویروسی خطرناک تعبیر کرد و افزود: بروز و ظهور گروه های تکفیری مثل داعش نتیجه افکار افراطی است.

وی وظایف دانشگاهیان و علمای جهان اسلام را در حفظ وحدت شیعه و سنی خطیر و مهم قلمداد کرد و گفت: این وظیفه سنگین شما است که با چاره اندیشی و ارائه برنامه، دنیای اسلام را از تفرقه نجات دهید.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود «انسان‌سازی» را از دیگر وظایف متولیان فرهنگ و اساتید دانشگاهی دانست و اظهار کرد: امانت‌های الهی در دستان شما هستند و باید فرهنگ اسلامی را در جامعه تقویت کنید.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه فرهنگ مجموعه‌ی اخلاقیات اسلام است، خاطر نشان کرد: اخلاقیات اسلامی باید مثل مباحث جامعه شناسی، فیزیک، روان شناسی و غیره تبدیل به متون درسی شود و در دانشگاه توسط اساتید تدریس شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به اقدامات فرهنگی صورت گرفته در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: بودجه فرهنگی افزایش خوبی داشته و شورای فرهنگی این دانشگاه به دنبال راهکارهای اساسی در زمینه ارتقای فرهنگ است.

وی با تأکید بر لزوم رعایت اعتدال در جامعه و با بیان اینکه حالت افراط و تفریط در جامعه خطرناک است، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی باید در این زمینه پیشتاز و مروج اخلاق و فرهنگ اسلامی باشد.

انتهای پیام

کد N662289