رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه:

باید پیام شهدا و جانفشانی آنها را ترویج و تبلیغ کنیم

سيد رضا تقوي

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: لازم است پیام شهدا و جانفشانی آنها را ترویج و تبلیغ کنیم و نباید به گونه‌ای عمل کنیم که صدمه‌ای به این کار وارد شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی در پنجمین همایش مهندسی فرهنگ نام‌گزینی که امروز در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: در مقطعی این بحث مطرح بود که نام شهدا را از خیابان‌ها و کوچه‌ها برداریم این در حالی است که آنها برای کشور جانفشانی کردند و لازم است نام و یاد آنها را ترویج کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: اسم بر هر موجودی تعلق می‌گیرد و اولین خاصیت نامگذاری تشخیص موجودی از موجود دیگر است. یکی از کهن‌ترین موضوعات جامعه بشری نام و نامگذاری است.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه اضافه کرد: خداوند پیش از خلقت آدم نخست نام او را خلق و بیان کرد، البته نامگذاری فلسفه دیگری نیز دارد که تمییز اشیاء، تشخیص موجودات و قابلیت خطاب آنها و ارتباط با ایشان است. کنوانسیون حقوق کودک نیز به نام توجه کرده و در آن آمده است کودک از بدو تولد باید صاحب اسم و ملیت شود و بلافاصله تولد او ثبت شود و از حقوقی مانند کسب نام و تابعیت برخوردار شود، بنابراین جهان نیز بر نام افراد تاکید می‌کند.

تقوی‌ با اشاره به دین مبین اسلام گفت: در اسلام نیز یکی از حقوق فرزند این است که پدر و مادرش نام نیکی بر او بگذارند حتی فرزندی که سقط می‌شود نیز باید نامگذاری شود.

وی با بیان اینکه نامگذاری ارکانی دارد، اظهار کرد: (لفظ) نخستین رکن است که از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه بیان می‌شود و مخاطب را به مفهوم خاصی هدایت می‌کند. لفظ در همان زمان، هر فرهنگ و قومی مهم بوده است.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه افزود: معنا دومین رکن نامگذاری و بسیار مهم است. اگر لفظ زیبا ولی فاقد معنی باشد، هیچ ارزشی ندارد. در واقع معنا با درک و ارزش‌های مورد قبول یک جامعه ارتباط دارد.

تقوی‌راد افزود: مصداق سومین رکن از نامگذاری محسوب می‌شود و لازم است یک نام از یک مصداق خوب برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه باید نامگذاری را معماری کرد، تاکید کرد: والدین نقش اول را در نامگذاری دارند. فکر و اندیشه جهان و جهت‌گیری‌های فرهنگی و ارزشی در معماری نامگذاری موثر است.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با اشاره به هنجارهای نامگذاری گفت: در نامگذاری باید به مفاهیم نیک، عمیق و ارزشی توجه کنیم. نام باید حاوی هویت دینی، ملی باشد و با در نظر گرفتن الگوهای برتر و موقعیت خانواده‌ها بر فرزند نهاده شود.

تقوی‌ تاکید کرد: نام نباید بی‌معنا، زشت و توهین آمیز باشد و اسامی دشمنان ایران و اسلام و برگرفته از فرهنگ بیگانه باشد. ما گدا نیستیم که دست خود را در مقابل غرب دراز کنیم، البته به تبادل اطلاعات با کشورهای غربی می‌پردازیم ولی تهاجم را نمی‌پذیریم. اگر نام غربی به یک افتخار تبدیل شود، باید این وضعیت را به عنوان یک هشدار تلقی کنیم.

وی افزود: لازم است به جنبه‌های سیاسی اجتماعی نام نیز توجه کرد. گاهی اوقات با نامگذاری قصد جهت‌گیری و رو کم‌کنی داریم از سوی دیگر لازم است نامگذاری را آسیب‌شناسی کنیم.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه درباره فرآیند نامگذاری در دین اسلام گفت: در دین مبین اسلام بر انتخاب نام نیکو تاکید و توصیه می‌شود که بهترین و برترین نام‌ها برای فرزند انتخاب شود. از سوی دیگر لازم است پیش از به دنیا آمدن فرزند برای او نام انتخاب کرد.

تقوی‌ افزود: نام و نامگذاری هدیه‌ای از طرف پدر و مادر به فرزند است و حق او محسوب می‌شود. از سوی دیگر در قیامت فرد با نامی که برای او در این دنیا برگزیده شده است، مورد خطاب قرار می‌گیرد، بنابراین لازم است نام‌های مبارک بر فرزندان گذاشته شود و نام‌های زشت انتخاب نشود.

به گزارش ایسنا، در ادامه پنجمین همایش مهندسی فرهنگ نام‌گزینی اسماعیل منصوری لاریجانی، محقق اسلامی درباره فواید و آثار اسم خوب اظهار کرد: نام خوب محبت تولید و جاذبه ایجاد می‌کند ولو اینکه فرد به طور مستقیم در این کار دخالت نداشته باشد. یکی از فواید و آثار اسم خوب این است که مربی نفس انسان می‌شود.

وی اضافه کرد: اسم خوب از نفس انسان مراقبت می‌کند و نام اصلی ما در قیامت همین نامی است که روی خود داشته‌ایم. در روز قیامت حقیقت و معنای نام ظاهر می‌شود. علاوه بر آن اسم خوب نور قیامت است. در قیامت خورشید وجود ندارد و ما با نام خوب قیامت‌مان را روشن می‌کنیم. علاوه بر آن نام خوب موجب مدیریت و ساماندهی عقل می‌شود، در واقع فرمانده عقل ذکر و نام خوب است.

لاریجانی افزود: اسم خوب مسما ساز است، همانگونه که دانه در زمین در آینده تبدیل به درخت می‌شود، اسم خوب در وجود انسان اثر می‌گذارد. علاوه بر آن نام خوب مایه آرامش فرد می‌شود.

وی در پایان گفت: باید حرمت اسماء را حفظ کنیم چراکه یکی دیگر از ویژگی‌های اسم خوب، هویت‌ساز بودن آن است.

به گزارش ایسنا، در این مراسم، پیام آیت‌الله العظمی علوی‌گرگانی قرائت شد.

انتهای پیام

کد N662146