۲

گفت‌وگوی معاون قوه قضائیه با امین‌زاده درباره همکاری‌های حقوقی

  • ۱۱بازدید
  • ۲ رای
  • ۰ دیدگاه

معاون حقوقی رئیس‌جمهور و معاون فرهنگ عمومی قوه قضائیه درباره همکاری‌های حقوقی و تعاملات دو جانبه در حوزه فرهنگ حقوقی و قضایی گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدمحسن حاجی باباییان، معاون فرهنگ عمومی قوه قضائیه گفت: با شیوه‌های دستوری و بخشنامه‌ای نمی‌توان فرهنگ سازی کرد، باید به ارتقاء فرهنگ حقوقی و قضائی جامعه با محوریت قانون‌مداری، حق‌گرائی، عدالت محوری و انضباط اجتماعی، ترویج فرهنگ صلح و سازش و رجوع به داوری سنتی، آگاه سازی جامعه درخصوص جرم و اعمال مجرمانه، حقوق و تکلیف فردی و اجتماعی و معرفی صحیح نظام قضای اسلامی به جامعه تاکید شود. همچنین فرایند فرهنگ سازی باید با همکاری همه مردم از دوران کودکی آغاز و استمرار پیدا کند.

وی همکاری‌های مشترک و رویکرد تعاملی دستگاه‌های اجرایی و قوه قضائیه را برای کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی موثر و لازم خواند و با بیان این‌که «وجود پیوست فرهنگی قوانین یکی از راهکارهای مهم در تحقق اجرای قانون در جامعه است» خواستار برنامه ریزی و تخصیص اعتبار مالی برای تهیه پیوست فرهنگی قوانین و مصوبات دولت و همکاری مجلس شورای اسلامی دراین خصوص شد.

معاون فرهنگ عمومی قوه قضائیه بر اهمیت استفاده از ظرفیت‌های هنر، رسانه، نهادها و دستگاه‌های فرهنگی و شهرداری‌ها برای ارتقاء آگاهی‌های حقوقی مردم و فرهنگ قضایی جامعه تاکید کرد.

همچنین در این دیدار، الهام امین زاده، معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان این‌که «دستگاه‌های مختلف ملزم به اقدام در راستای تحقق حقوق و قوانین هستند» افزود: رویکرد قوه قضائیه در حوزه فرهنگ عمومی با محوریت ارتقاء فرهنگ قانون مداری و رعایت حقوق شهروندی در جامعه امری مبارک و شایسته است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت افزایش آگاهی مردم و تاثیر آن در قانونمند شدن جامعه، از اقدامات و برنامه‌های معاونت فرهنگی در قالب اطلاع رسانی و فرهنگ سازی با ابزار و ادبیات رسانه‌ای،هنری، فرهنگی و تربیتی تقدیر و آمادگی معاونت حقوقی را برای همکاری اعلام کرد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در پایان پیشنهاد داد کمیته مشترک همکاری برای تبادل تجربیات و اقدامات همسو با این اهداف با معاونت فرهنگی قوه قضائیه تشکیل شود.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.