نمایندگان از توضیح ظریف قانع شدند

محمدجواد ظریف

امروز محمد جواد ظریف برای پاسخ دادن به سوالات 40نفر از نمایندگان به صحن علنی مجلس رفت.

به گزارش خبرآنلاين، سوال از وزير را جواد کريمي قدوسي نماينده مشهد مطرح کرد. وي که سابقه انتقادات تند و تيز در مسئله هسته اي را در کارنامه خود دارد اين بار از رئيس دستگاه ديپلماسي پرسيد: آقای ظریف! چرا با وجود منع مجددا با آمریکا مذاکرات دوجانبه داشتید؟

کریمی قدوسی در بیان جزئیات سؤال خود با بیان اینکه نمایندگان در طول سال گذشته چهار بیانیه با هزار امضا پیرامون مذاکرات هسته‌ای داشته‌اند، گفت: در تیر ماه گذشته در مقاله خود در روزنامه لوموند، نوشتید، ما آمده‌ایم تا با کاهش توانمندی‌هایمان، از شما رفع نگرانی کنیم، این برنامه‌ها با مشورت دانشمندان هسته‌ای غیر ایرانی تهیه شده، این مقاله توسط سایت وزارت خارجه کشورمان ترجمه شده و موجود است، چرا اکثر زمان مذاکرات یک سال گذشته متوجه مذاکره با آمریکا شیطان بزرگ شد و سایر کشورهای 1+5 در اولویت دوم بودند؟ چرا می‌گویید اگر با ما و آن دولت کنار نیایید، 16 ماه دیگر در انتخابات آینده مردم ایران به جریان ضد غربی رای می‌دهند، مگر شما جریان غربی هستید که قرار است جریان ضد غربی سر کار بیاید؟

کریمی قدوسی اضافه کرد: چرا در سفر اشتون با هماهنگی شما اجازه دیدار با عناصر فتنه داده شد؟ کمیسیون امنیت ملی در این زمینه کمیته ویژه تشکیل داد و گزارش آن به صحن فرستاده شد، تشخیص کمیته با توجه به مستندات این بود که این دیدار با اجازه و چراغ سبز شما صورت گرفته است.

پس از اظهارات کريمي قدوسي ، ظريف به دفاع از عملکرد تيم مذاکره کننده هسته اي پرداخت و گفت: من عمیقاً اعتقاد دارم که جناحی شدن موضوع سیاست خارجی نقطه بی‌بازگشت و شکست آن است و هزینه‌ کردن منافع ملی برای هدف‌های جناحی و سیاسی گناهی نابخشودنی است. وی در ادامه با مورد خطاب قرار دادن کریمی قدوسی نماینده سوال کننده، اظهار کرد: سال گذشته در روز رأی اعتماد نیز گفتم ایران اسلامی قدرتمند است، قدرت ایران را باور کنید. هیچ‌گاه نگفته‌ام این دولت یا دولت قبلی و یا قبل‌تر از آن برای ایران اسلامی قدرت آورده بلکه قدرت ما نتیجه ایمان به خدا و مقاومت مردم و تلاش همه‌جانبه تمام ارکان نظام در طول 35 سال است. تمامی اینها را در روز رأی اعتماد گفته‌ام.

رئیس دستگاه دیپلماسی با مورد خطاب قرار دادن نمایندگان مجلس، گفت: امروز در مذاکرات به هیچ وجه راجع به اصل غنی‌سازی کسی صحبت نمی‌کند، هم در توافق ژنو و هم در تمامی مذاکرات این موضوع آمده است.

وی تصریح کرد: امروز کسی در مورد اصل غنی‌سازی نه تنها صحبت نمی‌کند بلکه تنها صحبت راجع به میزان غنی‌سازی است و امروز مسأله غنی‌سازی و حرکت به سمت غنی‌سازی صنعتی به عنوان یک واقعیت مسلم برای همه ثابت شده و در این مورد کسی تردیدی ندارد و این همه به خاطر مقاومت مردم و تلاش دنشمندان هسته‌ای و خون پاک شهدای هسته‌ای است که برای شادی روح آنان درود می‌فرستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان اظهار کرد: زمانی نتانیاهو با نقاشی خود در سازمان ملل دنیا را در برابر ایران بسیج می‌کرد و در هر سفر به آمریکا یک قطعنامه علیه مردم مظلوم ایران از کنگره می‌گرفت اما دو سال است که دیگر خبری نیست. در یک کلام افتخار می‌کنم که امروز رژیم صهیونیستی در اهداف شوم خود علیه ایران، اسلام و منطقه شکست خورده است و ما نقش کوچکی در این پیروزی داشته‌ایم.

نمایندگان مجلس بعد از پاسخ‌های وزیر امور خارجه در مورد سوال کریمی قدوسی به نمایندگی از 40 نفر از نمایندگان،‌ با رأی خود اظهار کردند که از پاسخ‌های وزیر امور خارجه قانع شدند.

نمایندگان مجلس با 125 رأی موافق،‌86 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند که از توضیحات وزیر امور خارجه قانع شدند.

در جریان سوال از ظریف،‌ کریمی قدوسی نماینده مشهد در پایان سوالش گفت که با وجود این‌که قانع نشده است می‌خواهد رأی گیری انجام نشود. محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس در واکنش به این اظهارات، گفت: در آیین‌نامه آمده است که باید سوال کننده اعلام کند که قانع شده و یا نشده و رأی گیری صورت گیرد. این‌که شما بخواهید جلسه را ختم کنید کاری است که مربوط به دیگران است.

وی افزود: آقای کریمی قدوسی شما باید بگویید که قانع شدید یا نشدید، اگر قانع نشدید مجلس موظف به رأی گیری است.

کریمی قدوسی در پاسخ گفت: حتی اگر یک نفر هم رأی بدهد من قانع نشدم. نمایندگان اکنون شما می‌مانید و ملت، سوگندتان و تاریخ.

2929

 

 

کد N661942