«همایش نیم‌قرن تکاپو» ویژه بزرگداشت سیده رباب صدر

حورا صدر: شواهدی وجود دارد که امام موسی‌صدر زنده است

امام موسي صدر

با هدف بزرگداشت شخصیت سیده رباب صدر و معرفی مؤسسات خیریه امام موسی صدر در لبنان در پنجاهمین سالگرد تاسیس این موسسات، «همایش نیم قرن تکاپو» با همکاری مرکز فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار می‌شود.

با هدف بزرگداشت شخصیت سیده رباب صدر و معرفی مؤسسات خیریه امام موسی صدر در لبنان در پنجاهمین سالگرد تاسیس این موسسات، «همایش نیم قرن تکاپو» با همکاری مرکز فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین زائری مدیر موسسه فرهنگی و هنری سرچشمه امروز در نشستی خبری به مناسبت برگزاری این همایش با بیان این‌که «امسال 50 سال است که این موسسه کار خود را آغاز کرده است» اظهار کرد: خانم صدر از اوایل جوانی به همراه برادرشان به لبنان رفته و فعالیت‌های خود را آغاز کردند و خوشبختانه خدمات زیادی در حوزه‌های درمانی، اجتماعی، پژوهشی و فرهنگی بخصوص برای دختران و زنان در لبنان داشته‌اند.

مدیر موسسه فرهنگی و هنری سرچشمه ادامه داد: از نظر ما ضرورت داشت که این مجاهدت‌ها مورد تقدیر و تشکر قرار گیرد. فضای لبنان به دلیل ترکیب جمعیتی و حضور بسیاری از ادیان و مذاهب گوناگون همواره دستخوش تغییرات زیادی شده است و در این تغییرات سوالی که همواره مطرح است شخصیت زن از نگاه اسلام است. امام موسی صدر هم همواره خواهر خود را برای انجام کارهای فرهنگی به همراه خود می‌برد.

وی تصریح کرد: در جوامع غربی همواره سعی دارند که چهره زنان مسلمان را به گونه‌ای دیگر ارائه دهند و بگویند که اسلام برای حقوق زنان ارزشی قائل نیست و امام موسی صدر با همراه داشتن خواهرش در این فعالیت‌های فرهنگی به آنها نشان می‌داد که اندیشه‌هایشان نادرست است و خیلی هوشمندانه و با تدبیری دقیق خواهر بزرگوارشان رباب صدر را با خود به همراه برد تا به شکل عملی به سوالات آنها پاسخ دهد.

زائری تاکید کرد: خانم صدر همواره یار و یاور امام موسی صدر بود و حرکت‌های زیادی که ما امروز نتیجه آن را می‌بینیم به دلیل فعالیت‌ها و تلاش‌های ایشان بوده است. این بانو با حضور در فعالیت‌های فرهنگی و در عین حال با حفظ اصول و ضوابط دینی نشان داد که یک زن هم می‌تواند مادر و همسر خوبی باشد و هم فعالیت‌های اجتماعی گسترده‌ای انجام دهد. ایشان بعد از ناپدید شدن امام موسی صدر فعالیت‌های فرهنگی بسیار زیادی انجام دادند.

مدیر موسسه فرهنگی و هنری سرچشمه گفت: خانواده امام موسی صدر چه در مصر و چه در عراق همواره سرنوشت عجیبی داشته‌اند و در مقابل دو طاغوت بزرگ همچون صدام و قذافی بسیار خوب درخشیدند و تجربه‌های ارزشمندی را به جای گذاشتند. خانم صدر در 50 سال پیش و در آن فضا فعالیت‌های فرهنگی‌اش را آغاز کرد. ایشان از خانواده‌ای مذهبی و خانواده‌ای که مرجعیت دینی بود به خارج رفت و دوران تحصیلش را به بالاترین مراتب علمی رساند و به دو زبان عربی و انگلیسی تسلط کامل داشت. ایشان با اینگونه فعالیت‌هایش تصویری واضح و قابل درک از زن مسلمان ارائه داد که به اعتقاد من شاید کمتر نمونه‌ای مثل ایشان داشته باشیم.

وی ادامه داد: متاسفانه در جامعه ما به معرفی اینگونه شخصیت‌ها کمتر پرداخته می‌شود و گاهی کوتاهی از خود ما است به همین دلیل بعضی از زنان و دختران جامعه ما فکر می‌کنند که در جامعه ما زنانی که هم بتوانند اصول را رعایت کنند و هم در عرصه اجتماعی فعال باشند وجود ندارد در صورتی که معرفی این شخصیت بزرگ می‌تواند به زنان ما نشان بدهد که حضور اینگونه زنان در جامعه ما هم وجود داشته و می‌توانند الگو باشند.

مدیر موسسه فرهنگی و هنری سرچشمه ادامه داد: این همایش روز چهارشنبه بعدازظهر با حضور مهمانانی چون سفیران سابق جمهوری اسلامی در لبنان و با ارائه مقالات و سخنرانی‌ها کار خود را آغاز می‌کند و در بخش دیگری از برنامه از سرکار خانم صدر تقدیر و تشکر به عمل می‌آید آن هم به شکل کاملا متفاوت و غیررسمی یعنی این تجلیل با حضور خانم‌ها و دختران فعال انجام می‌شود.

در ادامه این نشست حورا صدر، نوه امام موسی صدر با تبریک ولادت پیامبر اکرم (ص)، اظهار کرد: این برنامه به ابتکار آقای زائری و موسسه فرهنگی سرچشمه است و ما هم در کنار آنها حضور داشته‌ایم. بزرگداشت شخصیت‌ها یک فضیلت بسیار ارزشمند است که آقای زائری به این فضیلت آشنا هستند. من در اینجا باید بگویم که امام موسی صدر یکی از چهره‌های بسیار ارزشمند تاریخ ما هستند در حالیکه از طرف دشمنان و دوستان کارهای ایشان پیگیری درستی نشد و متاسفانه گاهی از طرف دوستان مورد بی‌لطفی واقع شدند.

حورا صدر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از وضعیت امام موسی صدر اطلاعات جدیدی در دست دارید یا خیر؟ اظهار کرد: با آغاز اتفاقات لیبی و آن شرایطی که به وجود آمد همه ما امیدوار شدیم که بتوانیم در این فضا اطلاعاتی از ناپدید شدن امام موسی صدر به دست بیاوریم ولی متاسفانه قذافی کشته شد. می‌گویم متاسفانه چون قذافی اطلاعات زیادی با خود برد و متاسفانه از سوی دولت جدید هم همکاری‌های چندانی با ما صورت نگرفت.

وی ادامه داد: شواهدی وجود دارد که امام موسی صدر زنده است و در یکی از زندان‌ها به سر می‌برد. آنها سندی مبنی بر اینکه امام موسی صدر شهید شده و یا فوت کرده به ما نمی‌دهند. ما هم نباید از فعالیت‌های خود دست بکشیم و همواره باید پیگیر این موضوع باشیم. در لیبی هنوز سرزمین‌هایی وجود دارد که در اختیار دولت نیست و شاید امام موسی صدر در یکی از زندان‌های آنها باشد.

انتهای پیام

کد N661861