انتشار اسنادی از تلاش اسکاتلند برای وارد کردن واشنگتن به مقوله رفراندوم استقلال

آمريكا

اسناد محرمانه آمریکایی حاکی از آن است که دفتر اسکاتلند، کاخ سفید را برای مداخله در رفراندوم استقلال این منطقه تحت فشار گذاشته بود و در این راستا آمریکایی‌های حامی استقلال اسکاتلند نیز تحت نظر قرار داشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه ساندی اکسپرس، این افشاگری مشکل‌آفرین شامل اسناد محرمانه سه سال کشمکش حقوقی دفتر اسکاتلند با مقامات وزارت امور خارجه آمریکا است.

این اسناد محرمانه چند صدصفحه‌ای نشان می‌دهد که واشنگتن از روز اولی که حزب «ملی اسکاتلند» در سال 2007 میلادی زمام امور را به دست گرفته به دقت و با تمام جزئیات مساله استقلال اسکاتلند را دنبال کرده و مقامات آمریکا نیز آمریکایی‌هایی را که از استقلال اسکاتلند حمایت می‌کردند، تحت‌نظر گرفته‌اند.

از دیگر مسائل افشا شده در این اسناد محرمانه می‌توان به مداخله گوردن براون، نخست‌وزیر سابق انگلیس به عنوان تلاشی برای ایجاد فاصله میان حزب کارگر از دولت نامحبوب انگلیس پیش از انتخابات پارلمانی سال 2015 میلادی انگلیس، توصیف الکس سالموند، وزیراول سابق اسکاتلند به عنوان «تنفس هوای تازه» و توصیف نیکولا استورجن، وزیراول کنونی اسکاتلند به عنوان سیاستمداری پرقدرت، انتظار ناظران آمریکایی از اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی برای مانع‌تراشی در راه استقلال اسکاتلند از اتحادیه اروپا و ابراز تردیدهای شدید رهبران تجاری درباره برنامه‌های استقلال حزب ملی اسکاتلند اشاره کرد.

روزنامه «ساندی اکسپرس» اسکاتلند با استفاده از قانون آزادی اطلاعات آمریکا از وزارت امور خارجه این کشور خواست تا تمامی اسناد و مدارک مربوط به رفراندوم اسکاتلند در ژانویه سال 2012 میلادی را در اختیارش بگذارد.

نهایتاً پس از تماس‌های تلفنی و ارتباطات ایمیلی متعدد، اداره سیاست خارجی مرکزی به 60 مدرک دست یافت که 22 مورد از آنها کاملاً منتشر شده، 19 مورد از آنها با سانسور منتشر شده، 14 مورد از آنها به خاطر مسائل دفاع ملی یا سیاست خارجی به صورت محرمانه باقی مانده و پنج مورد از آنها نیز هنوز تحت بررسی قرار دارد.

مناقشه‌آمیزترین مدرک افشا شده مربوط به کنفرانسی حساس اما غیرمحرمانه در تاریخ 15 فوریه سال 2013 میلادی است.

این مدرک حاکی از آن است که ماریسا پلودن، مدیر بخش سیاست‌های داخلی سفارت آمریکا در لندن با شخصی از دفتر اسکاتلند دیدار کرده و درباره گزارش جدید دولت انگلیس درباره استقلال اسکاتلند مذاکره کرده است.

در ادامه این سند آمده است: دفتر اسکاتلند تاکید کرد که این اوراق سیاسی بیش از دیگر اسنادی که منتشر خواهند شد، جنبه و بعد بین‌المللی دارد.

انتهای پیام

کد N661770