مقام نظامی آمریکا:عملکرد نیروهای امنیتی افغان بهتر شده است

یکی از مقام‌های ارشد ارتش آمریکا در ولایت لغمان با تاکید بر اینکه ناتو عملیات‌های خود را در افغانستان کاهش داده‌ است، گفت: نیروهای امنیتی افغان هر روز پیشرفت می‌کنند و آمادگی آنها افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سرگرد "اریک لایت‌فوت" که در شرق افغانستان خدمت می‌کند، گفت که کاهش فعالیت‌های ناتو با این هدف است که نیروهای امنیتی محلی برای رویارویی مستقیم با شبه‌نظامیان طالبان آماده شود. به گفته وی، عملیات‌های آموزشی ناتو ظرف دو سال به پایان می‌رسد.

یکی از وظایف وی، آموزش استفاده از توپخانه دی 30 و تسلیحات سنگین به نیروهای امنیتی افغانستان است چرا که این تسلیحات نقش مهمی در پیروزی علیه شبه‌نظامیان ایفا می‌کند. با این وجود، ارتش افغانستان تا چند ماه پیش حتی از تسلیحات دوربرد 122 میلی‌متری نیز برای هدف گرفتن پایگاه‌های شبه‌نظامیان در فاصله چندین کیلومتری استفاده نمی‌کردند چراکه مواضع هدف‌گرفته شده به درستی قابل تشخیص نیست.

سرگرد لایت‌فوت تاکید کرد: آنها همانند یک تانک از این تسلیحات استفاده می‌کنند و می‌خواهند به صورت مستقیم به دشمنانی که می‌بینند، شلیک کنند. عملکرد آنها بسیار بهتر شده است. آنها اخیرا در جریان درگیری‌هایی در ولایت کُنر در نزدیکی مرز پاکستان ازآن استفاده کردند.

عملیات‌های جدید ناتو در افغانستان شامل تربیت نیروهای کارآمد، آموزش استفاده از تسلیحات سنگین، مشاوره در عملیات‌ها، طراحی و تدوین استراتژی برای ارتش و نیروهای پلیس افغانستان است.

انتهای پیام

کد N661509