پرونده سازی جدید علیه ایران با برگ سوخته ای به نام «هارون مونس»

سیاسی

رسانه های استرالیایی در راستای پروژه ایران هراسی با روی آوردن به عامل گروگانگیری شهر سیدنی، ادعاهایی را به نقل از وی علیه جمهوری اسلامی مطرح کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در شماره جدید خود گزارشی را منتشر کرده که در آن به نقل از «هارون مونس» عامل گروگانگیری سیدنی، اتهاماتی را متوجه ایران کرده است. 

در این روزنامه آمده که هارون چند سال قبل مدارکی را در مورد دست داشتن ایران در بمبگذاری سال 1992 سفارت اسرائیل به دادگاهی در آراژانتین ارائه کرده است. 

این روزنامه حتی پا را فراتر گذاشته و مدعی شده که هارون در زمان حیات اطلاعاتی را در مورد فعالیت های مخفی ایران در عربستان به مقامات استرالیایی ارائه کرده است. 

هارون مونس که بود؟ 

هارون مونس (۱۳۴۳ بروجرد - ۱۳۹۳ سیدنی ) با نام قبلی محمدحسن منطقی بروجردی یک شیخ خودخواندۀ ایرانی بود که به استرالیا مهاجرت کرده و در شهر سیدنی زندگی می‌کرد. هارون مونس به عنوان عامل اصلی حادثه گروگان‌گیری سیدنی ۲۰۱۴ معرفی شد و در این گروگانگیری توسط پلیس کشته شد.

اما نکته جالب اینکه ۲۰ سال پیش به اتهام کلاهبرداری، حکم جلب این گروگانگیر در ایران صادر شده و با توجه به اینکه حتی وی از طریق اینترپل هم تحت تعقیب بود، اما بازهم استرالیا به وی پناهندگی اعطا کرد. فردی كه در سال ۷۴ از ايران گريخته و به استراليا پناهنده شده و در هنگام واقعه تروريستی با قيد وثيقه آزاد بوده است. او متهم به دست داشتن در قتل همسر سابقش و همچنين تعرض جنسي به ٤٠ زن در استراليا بود. در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۳، هارون توسط پلیس «نیوساوث ولز» به مشارکت در قتل همسر سابقش به وسیله چاقو و آتش زدن وی متهم شد.

هارون پیش از این یک بار توسط پلیس استرالیا بازداشت شده بود، چرا که پیامهایی حاوی کلمات تند و خشونت‌آمیز به خانواده هفت سرباز استرالیایی که در افغانستان کشته شده‌اند ارسال کرده بود. شیخ هارون در پیامی به خانواده یکی از کماندوهای کشته‌شده در افغانستان نوشته که «من متاسفم از اینکه شما فرزندتان را از دست دادید ولی متاسف نیستم که قاتل شهروندان بی گناه اکنون مرده است.»

 هدف از بازگشایی مجدد پرونده مونس 

البته برخی رسانه های استرالیایی با دیده ترید به ادعاهایی که روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد منتشر کرده نگاه کرده و عنوان می کنند که ممکن است هارون در سال های گذشته برای فرار از قانون و برای سبک کردن پرونده های تخلف خود چنین اتهاماتی را متوجه ایران کرده باشد. 

نکته مهم در مورد این فرد آن است که دولت استرالیا به خوبی از خطرناک بودن وی مطلع بود و در سال 2008 نیز علمای شیعه حاضر در استرالیا در مورد او به مقامات استرالیا هشدار داده بودند اما کانبرا این هشدارها را جدی نگرفته بودند. 

البته این روزنامه برای تائید ادعاهایی مطرح شده سند و یا مدرک خاصی را ارائه نکرده و فقط به نقل از هارون مونس این مطالب را منتشر کرده است. 

به نظر می رسد دولت استرالیا که در ماه های اخیر به شدت با موضوع پناهندگان دست به گریبان بوده در تلاش است تا بهانه هایی را برای محدود کردن حضور اتباع کشورهای خارجی در این کشور پیدا کند از همین رو با بزرگنمایی در مورد هارون مونس و مطرح کردن ادعاهای پوچ علیه ایران، احتمالا در صدد ست تا از پذیرفتن افرادی که از ایران عازم این کشو هستند خودداری کند.