هاشمی رفسنجانی: نباید به بهانه جشن های مذهبی به مقدسات پیروان مذاهب دیگر بی احترامی کرد

اکبر هاشمی رفسنجانی

برنا نوشت:

هاشمی رفسنجانی: بزرگان شیعه و سنی باید توجه داشته باشند که دشمنان اسلام مسلمانان را به جنگ های داخلی نکشانند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حمایت از گروه تروریستی داعش توسط بعضی از کشورهای منطقه را بی تدبیری سیاسی و عدم آینده نگری خواند و گفت: بزرگان شیعه و سنی باید توجه داشته باشند که دشمنان اسلام مسلمانان را به جنگ های داخلی نکشانند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار «سید عمار حکیم» رییس مجلس اعلای عراق، سخاوت و شجاعت را دو ویژگی ممتاز مردم عراق و بروز آن را در راهپیمایی اربعین امسال دانست.

او گفت: در شرایطی که نا امنی در هر گوشه از خاک عراق هست، مردم از سراسر کشور به سوی کربلا به راه می افتند و مردم شهرهای مسیر از انبوه میهمانان پذیرایی می کنند که این اقدام باعث جلب توجه ناظران جهانی به ویژگی های شیعیان و مردم عراق شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهربانی با مردم را سرلوحه گفتار و رفتار اهل بیت(ع) خواند و گفت: شیعه واقعی باید رعایت اخلاق اسلامی و احترام به همنوعان را از تعالیم ائمه (ع) بیاموزد و نباید به بهانه جشن های مذهبی به مقدسات پیروان مذاهب دیگر بی احترامی کرد.هاشمی رفسنجانی با تاکید بر ضرورت وحدت و همدلی برای جهان اسلام به خصوص در عراق، ادامه داد: حاصل اختلاف، تقویت گروه هایی همچون داعش، بوکوحرام، جبهه النصره، وهابی ها و سلفی ها می شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: حتی اگر تروریست ها موفق شوند با زور اسلحه مناطقی را بگیرند، وقتی نوبت به حاکمیت و رضایت مردم رسید، تروریست ها نمی توانند، چون اقدامی جز کشتن مردم و غارت اموال و زورگویی به آنها نمی دانند.او با بیان اهداف تقویت گروه های تروریستی در سرزمین های اسلامی گفت: تاسیس پایگاه های نظامی از سوی دشمنان، نشان از برنامه های آنان برای ماندن طولانی در سرزمین های اسلامی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین نقش شخصیت ها و مردم کردستان عراق را برای حفظ و ثبات امنیت در آن کشور مهم و برجسته توصیف کرد.او با تاکید بر لزوم همکاری ایران و عراق و زمینه های فراوان گسترش همکاری ها، گفت: تهران و بغداد با منابع غنی، موقعیت جغرافیایی و مکتب اهل بیت(ع)، ظرفیت های همکاری با همه دنیا را دارند.


حجت الاسلام و المسلمین سید عمار حکیم نیز در این دیدار با یادآوری تعابیری که آیت الله شهید سید محمدباقر حکیم و مرحوم آیت الله سید عبدالعزیز حکیم درباره آیت الله هاشمی رفسنجانی داشته اند، گفت: تاریخ، مقاطع فراوانی از نقش کلیدی و تاثیرگذاری فراوان جناب عالی در عراق سراغ دارد که به دنبال مصالح و منافع مردم تلاش می کردید.

رییس مجلس اعلای عراق با ارایه گزارشی از برنامه های اربعین امسال و حضور 20 میلیونی مردم، گفت: خودم از بصره تا کربلا همراه مردم بودم و موارد فراوانی از عشق آنان را به اباعبدالله الحسین(ع) و عزادارانش دیدم.او با تشریح اوضاع سیاسی و امنیتی عراق و همگرایی مردم شیعه و سنی عراق، گفت: همین همگرایی است که دشمنان را عصبانی می کند تا دست به اقدامات وحشیانه و تروریستی بزنند که فکر می کنیم بروز گروه هایی چون داعش آخرین تلاش های آنان است.

حجت الاسلام والمسلمین حکیم، با ارایه تحلیلی از اوضاع شیعیان در جهان اسلام و به ویژه در عراق، گفت: شیعه، عراق را برای همه مردم با همه مذاهب و قومیت ها می خواهد و در طول 11سال گذشته نشان داده که علی رغم اختلافات داخلی، در کلیت عراق به اصل دموکراسی اعتقاد دارد و به لوازم آن پایبند است.

رییس مجلس اعلای عراق همکاری کُرد و شیعه برای تداوم امنیت در کشور را ضروری دانست و گفت: اصل برای ما حفظ تمامیت ارضی عراق است که با تروریست های بعثی و داعش می جنگیم.

 

 

23231

 

کد N661292