تظاهرات گسترده در شهرهای آلمان له و علیه اسلام‌ستیزی

در چند شهر آلمان طرفداران و مخالفان "پگیدا" (اروپایی‌های میهن‌پرست علیه اسلامی‌کردن مغرب‌زمین) دست به تظاهرات زدند. در کلن بسیاری از ساختمان‌ها، از جمله کلیسای جامع شهر، در اعتراض به "پگیدا" چراغ‌های خود را خاموش کردند.

در چند شهر آلمان طرفداران و مخالفان "پگیدا" (اروپایی‌های میهن‌پرست علیه اسلامی‌کردن مغرب‌زمین) دست به تظاهرات زدند. در کلن بسیاری از ساختمان‌ها، از جمله کلیسای جامع شهر، در اعتراض به "پگیدا" چراغ‌های خود را خاموش کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) غروب دوشنبه هزاران نفر در اعتراض به راهپیمایی اعلام شده توسط جنبش "پگیدا" در شهر کلن گرد آمدند. آنها تلاش کردند مانع برگزاری تظاهرات طرفداران "پگیدا" شوند.

بسیاری از ساختمان‌های کلن برای نشان دادن مخالفت خود با اسلام‌ستیزی و خارجی‌ستیزی، چراغ‌های خود را خاموش کردند.

کلیسای جامع کلن نیز کاملا در خاموشی فرو رفت. مخالفان جنبش "پگیدا" پلاکاردهایی را حمل می‌کردند که بر روی آن از جمله نوشته شده بود "همه با هم برای کلن روادار و رنگارنگ."

در همین حال بار دیگر هزاران نفر در شهر درسدن در پاسخ به فراخوان "پگیدا" دست به تظاهرات زدند. برای آخرین بار پیش از عید میلاد مسیح (ع) بود که ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن از طرفداران "پگیدا" در تظاهرات خود در درسدن خواستار تشدید قوانین پناهندگی آلمان شده بودند.

پیش از شروع تظاهرات هواداران "پگیدا"، چند صد تن از مخالفان آنان تظاهرات خود را آغاز کرده بودند. گروه "درسدن برای همه" با شعار "بیا با هم حرف بزنیم و مشکلات را حل کنیم!" طرفداران "پگیدا" را به گفت‌وگو دعوت می‌کرد.

به گزارش دویچه وله، کارخانه "فولکس واگن" برای نشان دادن مخالفت خود با "پگیدا" چراغ‌های خود را خاموش کرد. این کارخانه خودروسازی اعلام کرد که "فولکس واگن طرفدار جامعه‌ای باز و دمکراتیک" است.

خوشامدگویی به پناهجویان

هزاران نفر نیز در اشتوتگارت دست به تظاهرات زدند. فریتس کوهن، شهردار اشتوتگارت، پیام سیاسی روشنی در حمایت از هم‌پیوندی و پذیرش مهاجران در جامعه فرستاد. این سیاستمدار عضو حزب سبزهای آلمان گفت: «اشتوتگارت به پناهندگان خوش‌آمد می‌گوید.»

در هامبورگ نیز بیش از یک‌هزار نفر علیه "پگیدا" تظاهرات کردند. جنبش "تگیدا" (اروپایی‌های روادار علیه ابله شدن مغرب‌زمین) در گردهمایی خود در هامبورگ خواستار مدارا و گشایش جامعه در برابر پناهجویان و فرهنگ‌های دیگر شد.

قرار است بزرگترین تظاهرات علیه "پگیدا" در برلین برگزار شود. جامعه ترک‌ها برای انجام این تظاهرات فراخوان داده و پلیس انتظار دارد که حدود ۱۰ هزار نفر در آن شرکت کنند.

انتهای پیام

کد N661110